Protipovodňové cvičení se pro příslušnici aktivní zálohy změnilo v ostrý zásah

Rozsáhlé cvičení integrovaného záchranného systému „Povodeň 2012“ neuniklo před týdnem pozornosti většiny médií. Hasiči, policisté a samozřejmě také vojáci včetně aktivní zálohy postavili v centru Prahy kilometrový protipovodňový zátaras. Na pozadí této rozsáhlé akce zcela unikla pozornosti záchrana lidského života, o niž se zasloužila vojínka Sylva Lukešová.

Příslušnice aktivní zálohy Lukešová byla přidělena spolu s další částí roty na výpomoc Policii ČR, konkrétně ve dvojici s policistkou do oblasti mezi Čechovým a Štefánikovým mostem. Během obchůzky v blízkosti Nemocnice Na Františku si všimly ležící osoby na kraji chodníku, kterou s nezájmem míjeli kolemjdoucí. Přispěchaly proto blíže a zjistily, že se jedná o muže bez známek vědomí, avšak s křečemi zmítajícími celým jeho tělem. Vojínka Lukešová si od policejní kolegyně půjčila rukavice, postiženého muže stabilizovala, zajistila průchodnost dýchacích cest a především zabránila poranění hlavy v důsledku stále probíhajících křečí. To po svém příjezdu záhy kvitovala zdravotnická záchranná služba, protože poranění hlavy bývají nejvážnějším důsledkem křečových stavů. Pacient pak ihned putoval na neurologické oddělení nedaleké nemocnice.

Jak se podařilo zjistit posléze, postižený muž má dlouhodobě problémy s alkoholem a pražská záchranná služba jej velmi často dopravuje na chirurgii či záchytku. Není bohužel výjimkou, že kolemjdoucí nepomohou osobám, o nichž se domnívají, že se jen na zemi vyspávají z opilosti. Jenže tentokrát křeče nevyvolala otrava alkoholem, nýbrž epilepsie. Rozhodný zásah vojínky Lukešové bez jakýchkoli předsudků by se měl stát inspirací všem – i naprostý laik by měl v takovém případě postiženému alespoň podložit hlavu bundou, taškou či dlaněmi rukou.

Související články:

Cvičení pražských záložáků mělo ostrý start. Zasahovali u hromadné autonehody Ocenění příslušníků aktivních záloh