Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Profesionalita a obětavost vojenských lékařů a sestřiček

Profesionalita a obětavost vojenských lékařů a sestřiček

1.7.2012 • Plukovník Božetěch Jurenka dostal od náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Vlastimila Picka rozkaz, aby si sestavil svůj zdravotnický tým, který v sobotu dopoledne odletí pro poslední zraněné do Chorvatska.

Vojenským letounem Airbus A-319 pak 30. června v 11.00 hodin odlétá kromě plukovníka Božetěcha Jurenky, náčelníka zdravotnické služby Armády České republiky, též plukovník Michal Mareček, náčelník Centra letecké záchranné služby Plzeň Líně, lékař major Zdeněk Pašek, vrchní sestra poručice Miroslava Wodecká, praporčice Eva Marzová a praporčice Danuše Vranovská. Všichni z Centra lékařské záchranné služby Plzeň Líně. Do Jurenkova týmu patří i vrchní psycholožka Armády České republiky kapitánka Helena Sováková.

Armádní letoun je pro tento let upraven do verze MEDEVAC. Je vybaven dvěma lůžky pro lehčeji zraněné a dvěma jednotkami označovanými jako PTU, u nichž je k dispozici třeba kvalitní plicní špičkový defibrilátor, díky němuž lze podporovat srdeční činnost.

Tým plukovníka Jurenky převáží dvě těžce zraněná děvčátka. Kvůli nim letí letoun v nižší letové hladině, než je obvyklé. Kabinový tlak ve vyšších výškách by pro ně byl příliš velké zatížení. Po celou dobu letu pečují vojenští lékaři o své pacienty s vysokou profesionalitou, obětavostí a láskou. Vrchní psycholožka AČR Helena Sováková si povídá s lehce zraněnou ženou a maminkou těžce zraněných holčiček. Těžce zraněná děvčátka převáží okamžitě po přistání armádní vrtulník do Thomayerovy nemocnice. Lehce zraněnou ženu převáži sanita do Ústřední vojenské nemocnice Praha.

Byla jsem u toho a nezbývá mi než se nad prací celého týmu poklonit a poděkovat. Každý z nás se může do podobné situace, která se odehrála v Chorvatsku dostat. A pak si jen můžeme přát, abychom se dostali do stejných profesionálních, obětavých a laskavých rukou jako zranění z chorvatského Zadaru a Zábřehu.

Vojenským zdravotníkům po přistání poděkoval náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub a český velvyslanec v Chorvatsku Karel Kuhnl.

 

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.33, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Dva z účastníků tragédie, naštěstí nezraněných, se vracejí armádním letounem domů Dva z účastníků tragédie, naštěstí nezraněných, se vracejí armádním letounem domů Dva z účastníků tragédie,…
  • Přeložení těžce zraněných do Airbusu A-319 Přeložení těžce zraněných do Airbusu A-319 Přeložení těžce zraněných do…
  • Péče vojenského zdravotnického personálu Péče vojenského zdravotnického personálu Péče vojenského zdravotnického…
  • Zleva: náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub, český velvyslanec v Chorvatsku Karel Kuhnl, náčelník zdravotnické služby AČR plukovník MUDr. Božetěch Jurenka Zleva: náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub, český velvyslanec v Chorvatsku Karel Kuhnl, náčelník zdravotnické služby AČR plukovník MUDr. Božetěch Jurenka Zleva: náměstek ministra…


Airbus - přestavba na verzi STRATEVAC
Autor: Kateřina Lang, OKP MO

Autor: Mira Třebická, komunikační manažerka náčelníka Generálního štábu Armády České republiky