Příslušníci aktivní zálohy z Ostravy trénovali zimní přežití v Krkonoších

Autor: praporčík Martin Ogořalek

Ve dnech 11. až 13. února příslušníci aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Ostrava už počtvrté absolvovali zimní přípravu v rámci cvičení „Krkonoše 2017“. Vyzkoušeli si, jak jsou schopní plnit úkoly v drsných horských podmínkách.

Vojáci za přesunu

Vojáci za přesunu

Přesouvat se ve ztížených horských podmínkách pod taktickým námětem, čelit lavinovým situacím, improvizovaně slaňovat, transportovat raněného nebo přenocovat v záhrabu. To vše museli zvládnout ostravští záložníci během letošního přežití.

„Naším prioritním úkolem je zabezpečit obranu a ochranu teritoria Moravskoslezského kraje a zejména objektů kritické infrastruktury. Pro některé naše vojáky se jedná už o čtvrté zimní přežití, proto postupně zvyšujeme náročnost tak, abychom dosáhli požadovaných operačních schopností. Důraz klademe především na velení a řízení, sladění jednotky a prohlubování taktických dovedností vojáků. Výcvik v horském terénu v zimních klimatických podmínkách je součástí přípravy jednotky k plnění našeho operačního úkolu,“ uvedl řídící cvičení a ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava plukovník Jaroslav Hrabec.

Při pádu laviny rozhoduje každá minuta

Horské podmínky jsou spojeny s velkým množstvím nečekaných nástrah. Proto vojáci nacvičovali také vyhledávání osob pod lavinou pomocí sondy a vyhledávače. Poté je museli transportovat z těžko přístupného terénu pomocí improvizované kladky na nosítkách na základnu. „Při pádu laviny rozhoduje každá minuta a připravenost týmu,“ zdůraznili instruktoři ze 73. tankového praporu, kteří záložníkům předávali zkušenosti.

„Zimního přežití se účastním každý rok. U jednotky je vidět, že se posouvá kupředu. Začali jsme horskými přesuny, teoretickými znalostmi a nyní jsme schopni plnit naše hlavní úkoly v drsných podmínkách pod taktickým námětem s přenocováním v terénu,“ ocenil dovednosti ostravských záložníků velitel čety poručík René Petr.

„Málo spánku, přenocování ve sněhovém záhrabu a noční přesun, to vše pro mě jako pro nováčka roty bylo hodně náročné, jak fyzicky, tak psychicky,“ zhodnotil výcvik v přežití svobodník Michal Kučera.