Při cvičení Lampart 2017 veleli čeští vojáci polským bojovým vozidlům

Autor: kpt. Ladislav Kabát

Ve ctvrtek 21. září skončilo cvičení 21. brigády Střelců Podhalaňských nazvané Lampart 2017. Uskutečnilo se ve vojenském ve vojenském výcvikovém prostoru Nowa Deba v Polsku a zajímavostí je, že do sestavy cvičících jednotek polské brigády byli začleněni i příslušníci velitelství 7. mechanizované brigády „Dukelské“, 72. mechanizovaného praporu Přáslavice a jedno družstvo jeho aktivní zálohy.

Družstvo aktivní zálohy se zúčastnilo zahraničního cvičení v Polsku

„Při výběru jsme mimo jiné přihlédli k délce služby v aktivní záloze. Dali jsme přednost lidem, kteří se 72. mechanizovaným praporem cvičí již od roku 2007 a mají dostatek zkušeností na to, aby mohli plnohodnotně cvičit po boku vojenských profesionálů,” upřesnil výběr sedmi příslušníků aktivní zálohy zástupce velitele 72. mechanizovaného praporu major Tomáš Suchý. Bylo to vůbec poprvé v historii Armády České republiky, kdy se vojáci v aktivní záloze zúčastnili zahraničního cvičení.

Do cvičení Lampart 2017 (česky Leopard) se zapojilo skoro 1500 vojáků. Scénář cvičení nesouvisel s žádnou reálnou situací a jeho základem bylo vedení obrany proti útoku mechanizovaných a obrněných jednotek nepřítele. Cílem bylo prověřit schopnosti velitelství i podřízených jednotek 21. brigády Střelců Podhalaňských zplánovat a provádět bojové operace.

Češi pronikli do štábu praporu i velitelství

Podřízené jednotky polské brigády proto byly ve dne i v noci napadány jednotkami nepřítele, včetně jeho dělostřelectva nebo letectva a byly nuceny provádět průzkum, přeskupení, protiútoky a celou řadu dalších taktických činností. V průběhu cvičení měla česká jednotka k dispozici polská bojová vozidla pěchoty BVP-1 s polskými řidiči a střelci operátory. Veliteli těchto bojových vozidel byli čeští vojáci a četa 72. mechanizovaného praporu byla součástí polské mechanizované roty s polským velitelem a jeho českým zástupcem. Mimo to měla česká strana své zastoupení i na štábech praporu a nadřízeného velitelství.

Polská 21. brigáda Střelců Podhalaňských je jedním ze zahraničních partnerů 7. mechanizované brigády od roku 2013. V průběhu let se uskutečnily výměnné stáže příslušníků velitelství brigád a řada společných výcviků. Příslušníci české brigády se na polském území zúčastnili například cvičení Anakonda 2014 nebo právě cvičení Lampart v letech 2015 a 2016.