Prezident republiky u příležitosti Dne vítězství jmenoval nové generály

Autor: Jana Deckerová

Prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval dva nové generály z řad Armády České republiky a Vojenské policie a další dva povýšil do vyšších generálských hodností.

Prezident republiky u příležitosti Dne vítězství jmenoval nové generály

Za účasti ministryně obrany Karly Šlechtové, náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučíka Aleše Opaty a náčelníka Vojenské policie brigádního generála Pavla Kříže jmenoval prezident republiky Miloš Zeman do vyšší generálské hodnosti generálmajora Jaromíra Alana, ředitele sekce plánování schopností Ministerstva obrany a Ivo Střechu, ředitele sekce rozvoje sil Ministerstva obrany.

Do hodnosti brigádního generála jmenoval Miroslava Hlaváče, zástupce ředitele sekce rozvoje sil Ministerstva obrany a Pavla Chovančíka, zástupce náčelníka Vojenské policie.

„Bez ohledu na to, která vláda je právě u moci, má česká armáda jednu základní linii, která se dá vyjádřit v několika málo bodech,“ řekl prezident republiky Miloš Zeman. „Za prvé je to zvyšování výdajů na obranu do výše dvou procent hrubého domácího produktu. Za druhé je to zvyšování početního stavu armády. Za třetí je to zvláštní důraz na podporu takzvané aktivní zálohy. A za čtvrté rozumný akviziční program, že nebudeme kupovat staré železo, ale že budeme kupovat skutečně moderní výzbroj a výstroj.“

Službu vlasti považují generálové nejen za povinnost, ale za své poslání

„Pane prezidente, dovolte mi, abych za nově jmenované generály i nově povýšené poděkoval,“ řekl generál Jaromír Alan. „Dnešní povýšení chápeme jako ocenění naší práce, kterou bychom nebyli schopni odvádět bez podpory našich podřízených. Služba vojáka je velmi náročná a vedle toho, že musíme odevzdávat sama sebe, je tady i naše rodina, která nás podporuje. Bez této podpory bychom nebyli schopni dosáhnout dobrých výsledků. Proto chápeme toto naše jmenování jako poděkování našim nejbližším. Pane prezidente, dnešní den je pro nás velmi zavazující, proto vás chci ujistit, že ve své službě pro náš stát nepolevíme a že ji budeme vykonávat nejen jako svou povinnost, ale jako své poslání.“