Přesun na cvičení Training Bridge byl zahájen

Autor: kpt. Ladislav Kabát

Vlaková souprava, která v neděli dopoledne vyrazila do Litvy, nepatří mezi obvyklé spoje, zastavující v železniční stanici Bučovice. Převáží totiž techniku a příslušníky rotního úkolového uskupení 74. lehkého motorizovaného praporu na téměř tříměsíční zahraniční cvičení s názvem Training Bridge 2017.

 Navádění lehkého obrněného vozidla při vagónóvání

Navádění lehkého obrněného vozidla při vagónóvání

Přesunu a zahájení cvičení předcházelo plánování a příprava uskupení v podobě zpracování veškeré potřebné dokumentace, vyžádání si přepravy, logistického zabezpečení a dalších aktivit. Dne 4. ledna 2017 proběhl v Bučovicích za přítomnosti zástupce velitele Pozemních sil plukovníka Ivo Střechy závěrečný nástup jednotky a následný doklad její připravenosti k plnění úkolů. V pátek 6. ledna pak vojáci naložili materiál do připravených kontejnerů a společně s technikou je připravili na sobotní nakládku na vagóny.

Většinu vzdálenosti do litevské posádky v městě Klaipeda překoná jednotka vlakem a posledních přibližně 300 kilometrů vlastními vozidly, čímž procvičí provedení kombinovaného přesunu na velkou vzdálenost. Se svými litevskými protějšky bude rotní úkolové uskupení cvičit v Klaipedě a místních vojenských výcvikových prostorech Pabrade a Kairiai. Cílem je procvičit vedení taktických činností a výcviku v náročných klimatických podmínkách, zabezpečit logistickou podporu jednotky a získat maximum zkušeností a poznatků z výcviku v mezinárodním prostředí.