Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Přes tisíc navedení a 600 hodin ve vzduchu. Skončilo cvičení Ample Strike 2017

Přes tisíc navedení a 600 hodin ve vzduchu. Skončilo cvičení Ample Strike 2017

11.9.2017 • V pátek 8. září skončila hlavní výcviková část cvičení Ample Strike. Všechny zahraniční stroje postupně odletěly zpátky na své domovské základny a vrtulníky Mi-24/35 se z Libavé vrátily na náměšťské letiště. Přesuny osob, techniky a materiálu z operačních prostorů zpět do posádek pokračovaly až do soboty 9. září.

 Vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic
Vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic

Cvičení, které je zaměřeno na sladění činnosti předsunutých návodčích s leteckými osádkami a pozemními veliteli se letos zúčastnilo více než 1200 cvičících. Z toho přes devět stovek českých vojáků a 300 zahraničních účastníků ze 17 zemí (Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Velká Británie).

Do cvičení se zapojily také dvě stovky příslušníků Aktivní zálohy ozbrojených sil ČR z Krajských vojenských velitelství Jihlava, Ústí nad Labem, Pardubice, Brno a Praha-Středočeský kraj. Poprvé byla nasazena také Aktivní záloha Vzdušných sil AČR, zúčastnilo se 34 záložníků z Pardubic, Náměště nad Oslavou a Čáslavi. Hlavním úkolem byla ochrana a zajištění bezpečnosti letiště Náměšť a zároveň plnění úkolů během připravených scénářů po boku vojenských profesionálů.

Ve výcvikových prostorech bylo živo

Výcvik se konal ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva Čáslav, Správy letiště Pardubice a 15. ženijního pluku v Bechyni.

V průběhu cvičení 120 návodčích rozdělených do 20 týmů provedlo více než tisíc navedení.

„Ample Strike se zaměřuje na pokročilý výcvik. Tomu odpovídají také připravované scénáře. Ty byly letos v porovnání s minulými ročníky komplexnější, protože jsme vycházeli ze zkušeností i dovedností cvičících. Návodčí museli v jednom okamžiku řešit více situací, což je mnohdy dostávalo do časové tísně,“ vysvětlil řídící cvičení plukovník Zdeněk Bauer.

Nejtěžším scénářem byl jednoznačně zastavěný prostor, kde je koordinace všech faktorů nejsložitější. Návodčí musí opravdu úzce spolupracovat s pozemním velitelem, znát rozmístění vlastních jednotek i civilního obyvatelstva. Zároveň musí doporučit takovou munici, která zneškodní protivníka a přitom neohrozí ostatní, kteří se nacházejí v daném prostoru.

Osádky uskutečnily 400 letů

Osádky 39 letounů a vrtulníků (14 českých a 25 zahraničních) uskutečnily celkem 400 letů a ve vzdušném prostoru České republiky strávily více než 600 hodin. Leteckou podporu vojákům poskytly české letouny L-159 ALCA, L-39 Albatros, JAS-39 Gripen a vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171Š. Z náměšťského letiště vzlétaly litevské stroje L-39, německé a slovinské PC-9, německý a nizozemský LearJeta a polské Su-22. Z vojenského prostoru Boletice létaly americké AH-64 Apache a v Pardubicích byly americké tankery KC-135. Maďarské Gripeny JAS-39 se do cvičení zapojily ze základny v Kecskemétu a Tornada létala z německého Neuburgu. Strategické bombardéry B-1 a B-52 působily z anglické základny Faiford.

Piloti cvičili procedury zaměřené na přímou leteckou podporu pozemních jednotek. Součástí výcviku bylo však i překonání nepřátelské protivzdušné obrany a tankování za letu. Během cvičení se uskutečnilo celkem 130 připojení, z toho 110 provedly české gripeny.

„Ačkoliv se výcvik koná „jen“ v šesti operačních prostorech, víme, že zejména letecká část cvičení, má dopad na celou Českou republiku. Chtěl bych proto poděkovat všem občanům za jejich podporu a pochopení, které projevili v posledních dvou týdnech,“ dodal plukovník Zdeněk Bauer.

Hodnoťte a doporučte:


Fotogalerie
 • Náměšťské letiště při cvičném přiblížení strategického bombardéru B-52 Náměšťské letiště při cvičném přiblížení strategického bombardéru B-52 Náměšťské letiště při…
 • Vrtulník Mi-24/35 Vrtulník Mi-24/35 Vrtulník Mi-24/35
 • Příslušníci AZ při výcviku Příslušníci AZ při výcviku Příslušníci AZ při výcviku
 • Tankování za letu bombardéru B-1 Tankování za letu bombardéru B-1 Tankování za letu bombardéru…
 • Vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic Vojáci 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic Vojáci 72. mechanizovaného…
 • Vojáci na patrole Vojáci na patrole Vojáci na patrole
 • Americký předsunutý návodčí Americký předsunutý návodčí Americký předsunutý návodčí


K ukončení Ample Strike 2017
Autor: mjr. Denisa Vernerová
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: mjr. Denisa Vernerová