Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Přerovští vrtulníkáři se opět připravují do Afghánistánu

Přerovští vrtulníkáři se opět připravují do Afghánistánu

20.7.2012 • Na půdě 23. základny vrtulníkového letectva E. Beneše v Přerově v těchto dnech probíhá nejsložitější část příprav před vysláním skupiny technických specialistů vrtulníků Mi-17/35 do Afghánistánu.

Ve spolupráci s příslušníky 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou připravují materiál, provozní a přezkušovací zařízení k nakládce do kontejnerů a zpracovávají veškerou potřebou dokumentaci. Třicetičlenná skupina vyškolených techniků bude od srpna do prosince tohoto roku vypomáhat jednotkám afghánských bezpečnostních sil (ANSF – Afghan National Security Forces) při pracích na vrtulnících typu Mi-17 a Mi-35.

Vybraní příslušníci skupiny technických specialistů budou začleněni do sestavy 7. jednotky AAT ÚU AČR ISAF (AAT ÚU - Air Advisor Team = poradní tým Úkolového uskupení v Afghánistánu) a po dobu čtyř měsíců budou působit na základně KAIA v Kábulu. AAT je jednotka AČR určená k zabezpečení výcviku pilotů a technického personálu Afghánské národní armády na vrtulnících Mi-17 a Mi-35.

S narůstajícím počtem letecké techniky (především vrtulníků) se na území Afghánistánu zvyšují kvantitativní a kvalitativní nároky na údržbu této techniky. Vyškolení technici ANSF nejsou schopni samostatně zabezpečit narůstající požadavky a z tohoto důvodu se obrátil velitel výcvikové mise NATO v Afghánistánu na Ministerstvo obrany ČR s požadavkem na poskytnutí technického personálu, který by pomohl technikům ANSF provést předepsané práce na vrtulnících Mi-17 a Mi-35. Skupinu tvoří 14 příslušníků 23. základny vrtulníkového letectva Přerov, 15 příslušníků z 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou a jeden příslušník z Velitelství společných sil Olomouc.

Poslední týden v červnu byla vyslána šestičlenná skupina na rekognoskaci do prostoru plnění úkolu, aby zjistili podmínky a možnosti působení. Organizace přípravy je značně ovlivněna časem. V období jednoho měsíce je složité přichystat veškerou potřebnou dokumentaci a materiál k přepravě. V červenci došlo k výběru kvalifikovaných specialistů, absolvování lékařských prohlídek, odbornému proškolení vybraných příslušníků a probíhá již zmíněná příprava materiálu a dokumentace. Přepravu materiálu do místa působení zabezpečí Distribuční centrum Pardubice.

Po závěrečné kontrole připravenosti na konci tohoto měsíce budou specialisté přepraveni armádním letounem do místa působení, tedy na mezinárodní letiště KAIA v Kábulu. Zde budou schopni provádět předepsané práce a pomoci tak technikům ANSF.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Dopravní vrtulník Mi-171Š na letišti v Kábulu, při plnění operačního úkolu v roce 2011 Dopravní vrtulník Mi-171Š na letišti v Kábulu, při plnění operačního úkolu v roce 2011 Dopravní vrtulník Mi-171Š na…
  • Provádění předepsaných prací na dopravním vrtulníku Mi-171Š Provádění předepsaných prací na dopravním vrtulníku Mi-171Š Provádění předepsaných prací…
  • Příslušníci technického roje při demontáži ochlazovače výfukových plynů na letišti v Kábulu Příslušníci technického roje při demontáži ochlazovače výfukových plynů na letišti v Kábulu Příslušníci technického roje…
  • Technický personál při provádění předepsaných prací na Mi-171Š Technický personál při provádění předepsaných prací na Mi-171Š Technický personál při…

Autor: kapitánka Bc. Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 23.zVrl