Přerovští piloti na horách - MOUNTAIN FLIGHT 2013

Autor: kapitánka Jana Skřivánková, tisková a informační důstojnice 23. zVrL Přerov

S ukončením působnosti 23. základny vrtulníkového letectva E. Beneše v Přerově výcvik létajícího personálu nekončí. Právě v těchto dnech se připravují příslušníci přerovské základny na výcvik leteckých posádek v létání ve vysokohorském terénu. Cvičení, které proběhne ve dnech 3. června 2013 až 13. června 2013 ve Francii na letišti Sainte Léocadie poblíž města Saillagouse nese název MOUNTAIN FLIGHT 2013.

Spolu s kolegy z 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou a 24. základny dopravního letectva Praha-Kbely budou přerovští cvičit vzlety a přistání na horských plochách a létání ve vysokých nadmořských výškách. Cílem je zvládnout a upevnit praktické dovednosti a návyky členů posádek při letové činnosti v horách. Tři dopravní vrtulníky Mi-171Š a dva bitevní vrtulníky Mi-24/35 poslouží k výcviku letů v horách, přistání na plochách omezených rozměrů s nadmořskou výškou nad 2000 metrů. S příslušníky francouzské armády proběhnou skupinové a navigační lety ve dne i v noci za použití přístrojů NVG (Night Vision Goggles – přístrojů na noční vidění).

Celkem se cvičení zúčastní 80 příslušníků AČR, z toho 50 příslušníků z 23. základny vrtulníkového letectva. Cvičení začne přeletem z domovských základen (Přerov - Mi-171Š a Náměšť nad Oslavou - Mi-24/35) na základnu Praha-Kbely v neděli 2. června 2013 a následně 3. června 2013 přeletem do francouského Saillagouse.

Toto cvičení má pro piloty velký význam, protože létání ve vysokých nadmořských výškách nelze v podmínkách České republiky nasimulovat. Prostory cvičení nabízejí spoustu přistávacích míst a s tím spojené velké možnosti nácviku rozhodovací činnosti a schopnosti přistání osádky vrtulníku. V horách se častěji a rychleji mění meteorologické podmínky, řidší vzduch a výkyvy teplot ovlivňují vlastnosti letu a výkon vrtulníku.

Výjimečnou činností v rámci letošního cvičení bude provedení výcviku S.E.R.E. (Survive, Evasion, Resistance, Escape - kurz přežití, vyhnutí se, odolnosti a útěku) létajícího personálu v letním období v horských podmínkách.