Před libereckými kasárnami zkolaboval mladý muž, chemici mu přispěchali na pomoc

Autor: kapitán Jakub Šimíček

Dva vojáci v pátek 24. března zachránili život turistovi, kterému se zastavilo srdce. Cizinec ležel na zemi vedle autobusu, kterým přijel. Nebýt vojáků, podle lékaře by muž do několika minut zemřel. Teď leží v liberecké nemocnici.

Před libereckými kasárnami zkolaboval mladý muž, chemici mu přispěchali na pomoc

Přímo před libereckými dolními kasárnami na Štefánikově náměstí zkolaboval mladý muž. Rotný Josef Bobek a četař Roman Jech, kteří se zrovna vraceli z výcviku, uviděli v parku na trávě ležet muže. „Původně jsme si mysleli, že se opaluje na sluníčku, byl přikrytý dekou. Když jsme se přiblížili, všimli jsme si, že má namodralou barvu v obličeji,“ popisuje situaci rotný Bobek.

Vojáci neváhali, a když zjistili, že muž nejeví známky života, začali muže neprodleně oživovat. „Okamžitě jsem se dal do masáže srdce a Pepa volal ambulanci,“ pokračuje druhý ze zachránců četař Jech. Sanitka byla na místě do pěti minut, záchranáři pak s vojáky pokračovali v resuscitaci muže. Polský turista měl velké štěstí, že vojáci jsou na tyto situace proškolení.

Jeden ze zasahujících vojáků absolvoval v minulosti také kurz první pomoci v poli (tzv. Combat Life Saver) a na podzim loňského roku se účastnil i mezinárodního cvičení českých a polských záchranářů. „Jakmile zdravotníci přijeli, byli jsme jim i nadále k ruce, vystřídali nás v masáži a já běžel do sanitky pro přístroje. Ze společného výcviku jsem si pamatoval, kde je potřebné vybavení,“ dodává Josef Bobek.

„Turista byl ve velmi vážném stavu. Záchranná služba Libereckého kraje chce tímto vojákům 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany opravdu moc poděkovat za jejich čin,“ uvedl mluvčí záchranky Michael Georgiev.

Velitel liberecké jednotky plukovník Radek Černý po vyslechnutí situačního hlášení důstojníkem operační směny vysoce ocenil humánnost činu svých vojáků a dodal: „Jsem na své vojáky patřičně hrdý, zachovali se jako profesionálové. Výcviky v kurzech první pomoci, pravidelná zdravotnická příprava i společný výcvik s krajskou záchrannou službou jsou pro vojáky velmi užitečné. Budeme ve společném výcviku nadále pokračovat, tato událost to jen potvrdila.“

Záchrana člověka ale nebyla v poslední době jediným ušlechtilým počinem libereckých chemiků. Před nedávnem skupina vojáků, vedená desátníkem Jiřím Omaníkem, ve svém osobním volnu pomáhala ústecké krajské policii pátrat po pohřešované dvanáctileté Míše Muzikářové. „Oblékli jsme se jako trempové, abychom moc nebudili pozornost, a s klukama jsme vyrazili,“ vysvětlil Omaník. Policie už přes dva měsíce ztracené děvče zatím bezvýsledně hledá. Snahu vojáků ocenil také krajský ředitel policie Ústeckého kraje plukovník Jaromír Kníže.