Pražská Flora bude potřetí patřit vojákům

Autor: majorka Mgr. Miroslava Štenclová, Velitelství pozemních sil

V pražském obchodním centru Atrium Flora se opět představí veřejnosti vojenští profesionálové, příslušníci Hradní stráže i příslušníci aktivní zálohy. Třetí ročník akce pod názvem Army den se uskuteční ve středu 18. dubna a nabídne návštěvníkům celodenní program.

Pražská Flora bude potřetí patřit vojákům

Na venkovních plochách obchodního centra si návštěvníci prohlédnou například samohybnou kanónovou houfnici Dana, kolový obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco, protiletadlový raketový komplet, pyrotechnické roboty, výzbroj a techniku Vojenské policie či motocykly Hradní stráže. Výzbroj a vybavení si pak návštěvníci mohou vyzkoušet i ve vnitřních prostorech, kde se představí jednotlivé vojenské odbornosti.

Po celý den bude připraven bohatý a zajímavý program, který se bude pravidelně opakovat v blocích. Jejich součástí bude ukázka bojového umění boje zblízka, představení vojenské výstroje či ukázka slaňování. Nebudou samozřejmě chybět specialisté Centra vojenské kynologie se psím veteránem z Afghánistánu Athosem a dynamickými ukázkami či exhibiční vystoupení Čestné stráže. Součástí bude také biketrial show příslušníka ASC Dukla a devítinásobného mistra světa Václava Koláře.

Rekrutační středisko

Zájemcům o službu v armádě a aktivní záloze budou k dispozici pracovníci rekrutačního střediska s aktuální nabídkou, příslušníci aktivní zálohy, představí se Univerzita obrany i Vojenská střední škola Ministerstva obrany ČR. K dispozici bude stanoviště projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu), který nejen pro školáky připravil vědomostní soutěž o zajímavé ceny. Návštěvníci si budou moci také vyzkoušet jednotlivé disciplíny, které musí splnit každý uchazeč o službu profesionálního vojáka. Nejlepší v dané disciplíně pak získají zajímavé věcné ceny.

Odpoledne Army dne vyvrcholí autogramiádou úspěšných sportovců ASC Dukla, mezi nimi bude například Bára Špotáková, Ondřej Synek či Imrich Bugár. Chybět nebude ani kulturní část, zastoupená vystoupením umělců Vojenské hudby Olomouc, Hudby Hradní stráže a Vojenského uměleckého souboru Ondráš. Návstěvníci si budou moci pochutnat také na pravém vojenském guláši.

Přelet vojenského vrtulníku W-3A Sokol

Podle slov hlavní organizátorky brigádní generálky Lenky Šmerdové se minulé ročníky setkaly s velkým ohlasem a zájmem návštěvníků, proto akce pokračuje s ještě bohatším programem. „Také letos toho bude hodně k vidění, vojáci přicházejí do netradičních prostor obchodního centra opět s pestrým programem a spoustou novinek. Součástí letošního ročníku bude také doprovodná výstava fotografií ze zahraničních operací Ten druhý život a proběhnou zde i besedy s novodobými válečnými veterány,“ vyjmenovala akce generálka Šmerdová. Upozornila, že pozornost si určitě zaslouží historická technika či speciálně upravený motocykl Harley-Davidson Fatbob Freedom jako pocta všem členům zahraničních misí. „Lákavý je také přelet vojenského vrtulníku W-3A Sokol. Hlavně se však všichni těšíme na společně prožitý den a věřím, že někteří návštěvníci v budoucnu rozšíří i naše řady,“ dodala.