Právní podpora zahraničních operací byla tématem dvoudenního semináře v Praze

Autor: Michal Voska

Dvoudenní seminář zaměřený na velitele pozemních sil a dalších vybraných organizačních celků se tento týden konal v Domě armády Praha. Účastníci diskutovali řadu témat, zejména však právo ozbrojeného konfliktu, pravidla nasazení v zahraničních operacích nebo ochranu civilního obyvatelstva ve válečných konfliktech.

Seminář nazvaný Land Forces Commanders oriented Operational Law Seminar pořádal Generální štáb AČR ve spolupráci s britskou ambasádou. Záštitu na ním převzal Inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián, který v úvodu pozdravil všechny účastníky i britské lektory.

Jednání se zabývalo mezinárodním humanitárním právem a právem ozbrojeného konfliktu. „Právní poradce poskytuje podporu pro velitelská rozhodnutí. Právě velitel je zodpovědný za dodržování práva ozbrojeného konfliktu,“ konstatoval generálmajor Kocián, který je na velitelské pozici více než třicet let a má tak zkušenosti z mezinárodních operací z bývalé Jugoslávie a Afghánistánu. Pro vojenského právníka v operacích to pak znamená službu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

„Výměna mezinárodních zkušeností a to včetně oblasti právní podpory vojsk je velice důležitou součástí našeho úsilí o zachování bezpečnosti a naší ochrany pro hrozbám všech druhů, zároveň nám tento seminář jasně ukázal, jak důležitou roli hraje právní služba ve strukturách AČR,“ uvedl plukovník Emil Horčička, náčelník právní služby Armády ČR.