Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Poznatky vědců zabývajících se robotikou pro vojenské účely mohou využívat i civilisté

Poznatky vědců zabývajících se robotikou pro vojenské účely mohou využívat i civilisté

14.6.2012 • Roboti se už dávno stali neodmyslitelnými pomocníky asi ve všech oblastech lidské činnosti.

Robotika je historicky první aplikační oblastí umělé inteligence, s níž se začalo v šedesátých letech dvacátého století. Roboti začínají nahrazovat lidi i ve vojenství.

Snad nejznámějšími vojenskými roboty jsou dnes bezpilotní létající prostředky, které dokáží splnit úkol, který jim člověk zadal a schopnost vykonat ho jim naprogramoval. S jejich pomocí se daří mnohdy velmi účinně eliminovat protivníka. Například v Afghánistánu se údajně použilo a používá až dvacet tisíc robotů.

Nejedná se samozřejmě jen o ony bezpilotní prostředky. Své o nenahraditelné roli robotů vědí nejen letci, dělostřelci či pyrotechnici. Především v boji proti terorismu jsou jednou z klíčových zbraní. Zvláště dálkově ovládaní roboti s jistou mírou autonomie jsou potom pomocníky, na které si už zvykli i hasiči, záchranáři a další profese nepřímo související s vojenskou oblastí.

Jak říká profesor Václav Hlaváč, vedoucí Centra strojového vnímání na katedře kybernetiky Českého vysokého učení technického v Praze, jde o stroje, jež jsou schopny pracovat autonomně, tedy bez našeho přičinění. „Člověk stroji zadá cíl, který má splnit a potom už je to na něm. Roboti spolu čile komunikují a dokonce dokáží reagovat na náhlou změnu při plnění zadaného cíle.“ Dodal, že roboti už slouží člověku od šedesátých let. Mnozí si jich ani nevšimnou. Například v největší české nemocnici, Fakultní nemocnici v Praze Motole, mobilní roboti již zhruba dvacet let rozvážejí prádlo a jídlo.

Jedním z úkolů centra, které profesor Hlaváč vede, je přenášet výzkumné výsledky do praxe. Ostatně na jeho pracovišti působí na pětatřicet výzkumníků na plný úvazek a dvanáct interních doktorandů, kteří jsou z osmdesáti procent placeni z výzkumných projektů. Část týmu profesora Hlaváče iniciovala vznik jedné skupiny uvnitř NATO RTO (Research and Technology Organization, Výzkumná a technická organizace). NATO RTO se dělí na jednotlivé panely, v jednom z nich, panelu SAS (System Analysis and Studies, Systémová analýza a studie), vznikl na začátku roku 2011 průzkumný tým, letos přetvořený na Task Group SAS-RTG-097 Robots underpinning future NATO operations (Akční skupina SAS-RTG-097 Roboty podporující příští operace NATO).

Aktivitu vede Česká republika

Akční skupina funguje především jako síťová aktivita přivádějící ke spolupráci odborníky z různých zemí. Ve vojenské robotice je problémem mezera mezi technologií na jedné straně a jejím vojenským využitím v operacích. Akční skupina se snaží spojit jednak odborníky z firem a akademické sféry reprezentující technologii a vojenské odborníky. Kromě výzkumu a spolupráce je hlavním očekávaným výstupem v lednu 2015 technická zpráva shrnující aktivitu a potenciál robotů pro vojenské aplikace. Zpráva by měla pomoci jak vývoji technologie, tak i plánování vojenských kapacit.

Akční skupina se opírá o několik virtuálních směrů. V tuto chvíli existují tři. První, zaměřený na autonomní robotické systémy, především pozemní, vede majorJan Mazal z Univerzity obrany v Brně. V této souvislosti je třeba připomenout, že Češi využívají pro odminování slovenského robota nazvaného Božena. Toho vyzkoušeli dokonale před časem v Jordánsku.

Druhý virtuální směr vede Geert-Jan Kruijff z Německého výzkumného centra pro umělou inteligenci v Saarbrückenu.

Třetí virtuální směr zaměřený na multirobotické systémy vede Bao Nguyen z kanadského Centra pro operační výzkum a analýzu. Na české straně kromě pracovníků a doktorandů ČVUT v Praze spolupracují kolegové z Vysokého učení technického v Brně a zmíněné Univezity obrany z Brna.

Česká republika se tímto výrazně zviditelňuje při spolupráci se špičkovými centry robotiky ve světě. V tom spočívá také přínos do budoucna. Samozřejmě, že tato spolupráce je oboustranně velmi výhodná.

Armáda České republiky, která již nemá tak výraznou vlastní výzkumnou kapacitu, se může opřít o výsledky práce špičkových akademických center řešících tuto problematiku. Navíc robotika je atraktivní oblastí nejen pro vědce, ale i pro poučenou veřejnost.

„Domnívám se, že mimořádnou zásluhu na tom, že Česká republika o sobě v této oblasti dává vědět a že vedeme dokonce v NATO dvě akční skupiny, má Miroslav Švejda ze Sekce obranné politiky a strategie Ministerstva obrany ČR. Právě on nás oslovil, přivedl ke spolupráci s NATO a všemožně nás povzbuzuje. Spolupráce je užitečná a snad dosáhneme rozumných výsledků,“ podtrhl profesor Václav Hlaváč.

Více na: http://cmp.felk.cvut.cz/projects/natorobot/index.html

Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Dálkově ovládaný robot Božena je účinným pomocníkem ženistů při odminování Dálkově ovládaný robot Božena je účinným pomocníkem ženistů při odminování Dálkově ovládaný robot Božena…

Autor: Miroslav Šindelář