Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Pomoc při povodních

Pomoc při povodních

26.5.2010 • Armáda ČR vytvořila úkolové uskupení k likvidaci následků povodní s případným nasazením 1800 vojáků a desítek kusů techniky

„Hoši, díky“ – tato slova nezněla opakovaně pouze na Staroměstském náměstí při návratu zlatých hokejistů, ale také v povodněmi postižených oblastech na Moravě. Mnohem komorněji je tam vyslovovali lidé, jež krutě zasáhl vodní živel. V obci Troubky na Přerovsku je paní Anežka Jánská adresovala vojákům z vyčleněných jednotek úkolového uskupení Armády ČR, kteří jí pomohli eliminovat následky rozvodněné Bečvy.

V likvidaci následků květnových povodní pomohla také Armáda České republiky. Nad rámec integrovaného záchranného systému vyčlenila úkolová uskupení nejprve v počtu osmi set a poté dalších tisíc vojáků především z jednotek 7. mechanizované brigády, 15. ženijní brigády, 101. spojovacího praporu, 53. brigády pasivních systémů a elektronického boje, leteckých základen vzdušných sil, 4. brigády rychlého nasazení a z dalších vojenských útvarů a zařízení.

Například v Moravskoslezském a Olomouckém kraji byly na žádost krizových štábů nasazeny síly a prostředky AČR. V okolí Karviné k likvidačním pracím stovka profesionálů s třiadvaceti kusy techniky pod velením kapitána Jaroslava Suchomela, v obci Troubky k zabezpečení stravování a likvidačním pracím čtyřicet vojáků ze samostatné záchranné roty a 153. ženijního praporu v Olomouci.

Repríza po 13 letech

Povodněmi postižené Troubky, to je po třinácti letech neradostná repríza pro štábní rotmistry Petra Jahna a Michala Noska z olomoucké samostatné záchranné roty. „Bez naší fyzické pomoci by místní obyvatelé zvládali likvidaci následků mnohem hůře,“ říkají shodně. Jejich několikačlenné skupiny postupně pracovaly v tamní mateřské školce, ubytovně, obecním úřadu nebo kulturním domě. „Ze zatopené sportovní haly jsme odstranili zničenou podlahu, ve skutečnosti čtyřicet tisíc kusů parket a následně patnáct set čtyřmetrových prken. Dělali jsme na tom tři dny,“ upřesňuje P. Jahn a dodává, že z nedaleké obecní ubytovny denně odvezli sedm velkokapacitních kontejnerů zničeného nábytku a osobních věcí.

Lokality nasazení profesionálů v obci se denně upřesňovaly. „Každé ráno jsme to projednávali se starostou Radkem Brázdou. Postavilo se pět až šest skupin vojáků a zadal se jim konkrétní úkol,“ konstatuje poručík Petr Motlíček a vyzdvihuje spolupráci s dobrovolnými hasiči.

Prvotní úkol olomouckých profesionálů však souvisel se zabezpečením stravování. „Přivezli jsme sem dvě polní kuchyně s vyhřívanými stany, které vytvořily potřebné zázemí nejen záchranářům, ale také obyvatelům Troubek, kteří nebyli evakuováni,“ konstatuje zástupce velitele szr kapitán Pavel Kolev. Starší kuchař ze 153. žpr rotmistryně Pavlína Zemánková upřesňuje, že i když tzv. POKA mají kapacitu tři sta obědů denně, tak v prvních dnech nasazení strávníkům připravovali zhruba třináct set jídel. „Muselo se to zvládnout, jiná možnost stravování zkrátka nebyla,“ dodává.

Sedmá mechanizovaná brigáda vyčlenila do úkolového uskupení pro území Morava a Slezsko sedm set vojáků. „To, že jich byla do akce reálně nasazena pouze nevelká část, souvisí s letošním charakterem povodní a také s občasnou váhavostí představitelů místní samosprávy, jakým způsobem lze vojáky uvedené do pohotovosti využít,“ argumentuje velitel 7. mb plukovník gšt. Ivo Střecha.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Pomoc při povodních 1 Pomoc při povodních 1 Pomoc při povodních 1
  • Pomoc při povodních 2 Pomoc při povodních 2 Pomoc při povodních 2
  • Pomoc při povodních 3 Pomoc při povodních 3 Pomoc při povodních 3
  • Pomoc při povodních 4 Pomoc při povodních 4 Pomoc při povodních 4
  • Pomoc při povodních 5 Pomoc při povodních 5 Pomoc při povodních 5
  • Pomoc při povodních Pomoc při povodních Pomoc při povodních


Povodně - (trvání 0:00:59)
Autor: PIC MO, Kamera: Jiří Bureš, střih Jiří Hokův