Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Potomci válečného hrdiny Josefa Ocelky si prohlédli letoun nesoucí jméno jejich předka

Potomci válečného hrdiny Josefa Ocelky si prohlédli letoun nesoucí jméno jejich předka

28.11.2017 • Letecká základna ve Kbelích hostila v sobotu 25. listopadu neobvyklou návštěvu z Brna. Desetičlenný rod, potomci slavného válečného hrdiny generálmajora Josefa Ocelky, DFC, navštívili leteckou základnu a prohlédli si letoun Airbus A-319 CJ, který nese právě jméno slavného velitele 311. československé bombardovací perutě Britského královského letectva (RAF) Josefa Ocelky.

Při vstupu do letounu Airbus A-319 CJ visí podobizna slavného pilota
Při vstupu do letounu Airbus A-319 CJ visí podobizna slavného pilota

„Nedávno jsme s manželkou zhlédli výstavu Rytíři nebes o československých letcích, kteří sloužili za druhé světové války v Britském královském letectvu. Tady jsme narazili na zástupce současných vzdušných sil a pochopitelně řeč přišla na mého otce. Vím, že letoun Airbus A-319 CJ s trupovým číslem 3085 nese jméno mého tatínka. Vyslovili jsme přání letadlo si prohlédnout a během pár dnů volali z kbelské základny. To bylo milé překvapení. Trvalo sice pár týdnů, než jsme zvolili termín, aby se sešlo co nejvíce Ocelků a letoun nebyl někde ve světě, ale to čekání rozhodně stálo za to,“ sdělil s úsměvem Igor Ocelka, syn slavného letce.

Rodina slavného pilota strávila na letecké základně několik hodin. Letectví jim všem nejspíše koluje v krvi, neboť nejenže díky moderní technice sledují, kde se letoun křtěný po jejich předkovi zrovna nachází, ale co se vědomostí a znalostí letecké techniky týče, nelze nikoho z rodiny považovat za laika. Alespoň konverzace s technickým personálem, který celou delegaci doprovázel, tomu nasvědčovala.

„Pokaždé, když vystupuji z letadla, pohladím jej a popřeji krásný další let. Ať se i tobě na nebi daří, táto!,“ opouštěl letoun syn slavného letce a v očích se mu leskly slzy.


Generálmajor in memoriam Josef Ocelka, DFC

 • Třetí československý velitel bombardovací „Třistajedenáctky“ patřil k největším postavám československého letectva 2. světové války doslova i obrazně. 
 • Pocházel z Lipníku nad Bečvou - Nového Dvoru, kde se 12. března 1909 narodil. Po maturitě vystudoval Vojenskou akademii v Hranicích, profesionální vojenskou kariéru zahájil jako velitel čety horského praporu v Ružomberku. 
 • Po okupaci Československa odešel v červenci 1939 do zahraničí. Z Polska se dostal do Francie, kde podepsal pětiletou službu v cizinecké legii. Po porážce Francie zamířil do Velké Británie, kde byl jedním ze zakládajících příslušníků 311. čs. bombardovací perutě. Z celé perutě nalétal nejvíce operačních hodin, celkem 224. 
 • Svůj poslední operační let uskutečnil v lednu 1942. Zemřel 21. července 1942 nešťastnou náhodou. K tragické havárii W/C Josefa Ocelky došlo ráno na letišti Brize Norton, kde se u zdejší 6. Maintenance Unit seznamoval s různými typy vícemotorových letounů. Při zkušebním letu na dvoumotorovém Beaufortu Mk.II DD938 totiž krátce po startu zachytil křídlem o střechu hangáru a zřítil se. On i dva civilní zaměstnanci, kteří se nacházeli na palubě, byli na místě mrtvi. Byl pohřben 25. července 1942 se všemi vojenskými poctami na hřbitově v Brookwoodu. Jeho hrob číslo 24-B-8 leží v oddělení RAF. 
 • In memoriam byl povýšen nejprve na majora, po válce na podplukovníka a po roce 1989 na generálmajora. Byl jedním z našich nejstatečnějších příslušníků bombardovacího letectva, získal britský Záslužný letecký kříž (DFC). 
 • Kromě DFC jej odměnila pochopitelně i československá exilová vláda, a to čtyřikrát udělením Československého válečného kříže, dále Československou medailí Za chrabrost, in memoriam též Československou medailí Za zásluhy I. st., Pamětní medailí Československé zahraniční armády (se štítky F a VB), k nimž pak přibyly i britská Air Crew Europe Star a War Medal.
Hodnoťte a doporučte:


Fotogalerie
 • Ať se i tobě na nebi daří, táto, popřál letounu syn slavného letce Igor Ocelka Ať se i tobě na nebi daří, táto, popřál letounu syn slavného letce Igor Ocelka Ať se i tobě na nebi daří,…
 • Potomci generála Ocelky na prohlídce letounu Potomci generála Ocelky na prohlídce letounu Potomci generála Ocelky na…
 • Potomci generála Ocelky na prohlídce letounu Potomci generála Ocelky na prohlídce letounu Potomci generála Ocelky na…
 • V letectví nejsou potomci generála Ocelky žádnými laiky V letectví nejsou potomci generála Ocelky žádnými laiky V letectví nejsou potomci…
 • Při vstupu do letounu Airbus A-319 CJ visí podobizna slavného pilota Při vstupu do letounu Airbus A-319 CJ visí podobizna slavného pilota Při vstupu do letounu Airbus A-319…
 • Syn slavného pilota Igor Ocelka s manželkou Syn slavného pilota Igor Ocelka s manželkou Syn slavného pilota Igor Ocelka s…
 • Syn slavného pilota Igor Ocelka s manželkou Syn slavného pilota Igor Ocelka s manželkou Syn slavného pilota Igor Ocelka s…
 • Potomci generála Ocelky u letounu Airbus Potomci generála Ocelky u letounu Airbus Potomci generála Ocelky u letounu…
 • Potomci slavného letce Potomci slavného letce Potomci slavného letce

Autor: kpt. Mgr. Zuzana Špačková