Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Posádky vrtulníku W-3A Sokol absolvovaly náročné cvičení na přehradě Hracholusky

Posádky vrtulníku W-3A Sokol absolvovaly náročné cvičení na přehradě Hracholusky

9.9.2016 • Posádky 243. vrtulníkové letky 24. základny dopravního letectva Praha - Kbely a letečtí záchranáři Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje cvičili ve dnech 7. a 8. září jednu z nejnáročnějších činností záchranných prací. Jednalo se o záchranu z vodní hladiny pomocí vrtulníku.

Evakuace a záchrana osob z vodní hladiny pomocí lezecké techniky, procvičení taktických postupů za použití vrtulníku Armády ČR, ověření spolupráce mezi hasiči – leteckými záchranáři, vodní záchrannou službou a osádkou vrtulníku – to byly hlavní cíle součinnostního výcviku složek IZS na vodním díle Hracholusky v kempu Radost.

 W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 5
W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 5

„Vše musí být perfektně zkoordinované. Na vodní hladině se pilot nemá čeho chytit. Palubní technik ve dveřích vrtulníku, to jsou pilotovy druhé oči. Tady se pozná, jak je pilot s vrtulníkem sžitý. Lítat vodní hladinu je takzvaně ‚TOP‛ v umění vrtulníkového pilota,“ říká velitel vrtulníkové letky podplukovník Peter Smik.

Hasiči skákali do vody při nízkém průletu

Nejprve při nízkém průletu a s minimální dopřednou rychlostí stroje skočili do vody záchranáři z řad plzeňských hasičů v neoprenové kombinéze. Poté se k nim vrtulník Sokol vrátil a za pomoci podvěsového lana je postupně bezpečně přepravil na nedaleký břeh. Pak zachraňovali hasiče z gumového člunu s využitím palubního jeřábu. Jde o okamžitou a správnou reakci na všechny okolnosti spojené se záchrannou akcí. Z hlediska létajícího personálu musí být vše perfektně zkoordinováno, aby nedošlo k ohrožení zachránců ani zachraňovaných osob.

„Při nesprávném manévru vrtulníku je záchranný člun tlačen proudem vzduchu a neustále ujíždí pryč. Posádka musí provést přesný nálet a člun si přibít na vodní hladinu,“ popisuje podplukovník Smik a dodává: „Každá takováto minuta výcviku má nesmírnou cenu. I sebemenší zkušenost má v krizové situaci klíčový význam. Například při povodních jsou cvičením získané zkušenosti k nezaplacení.“

Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
 • W-3A Sokol na přehradě Hracholusky W-3A Sokol na přehradě Hracholusky W-3A Sokol na přehradě…
 • W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 2 W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 2 W-3A Sokol na přehradě…
 • W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 3 W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 3 W-3A Sokol na přehradě…
 • W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 4 W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 4 W-3A Sokol na přehradě…
 • W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 5 W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 5 W-3A Sokol na přehradě…
 • W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 6 W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 6 W-3A Sokol na přehradě…
 • W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 7 W-3A Sokol na přehradě Hracholusky 7 W-3A Sokol na přehradě…

Autor: kpt. Zuzana Špačková, tiskový a informační důstojník 24.zdl