Pomník generálu Sedláčkovi dostal finanční injekci a byl vyhlášen vítězný návrh

Autor: Mirek Šindelář

Starostka Městské části Prahy 6 Marie Kousalíková v pondělí 2. prosince 2013 předala Občanskému sdružení přátel armádního generála Tomáše Sedláčka šek na tři sta tisíc korun.

Tento peněžitý dar je určen na projekt vytvoření busty armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi, který je zapsán v srdcích lidí, kteří měli možnost tuto osobnost poznat. Tomáš Sedláček byl člověkem, který se především pro vojáky novodobé české armády stal symbolem a vzorem.

Člověkem, který nikdy nehleděl na osobní prospěch a už od mládí se chtěl stát vojákem, který umí bránit svou vlast. Zemřel v Praze v pondělí 27. srpna 2012 ve věku 94 let.

Krátce na to se rozhodli ti, kteří se s ním dobře znali – vojáci Posádkového velitelství Praha – o tom, že si tato osobnost trvalou připomínku zaslouží, a proto bude na místě čestnému příslušníku Posádkového velitelství Praha a čestnému občanu Prahy 6 armádnímu generálovi Tomáši Sedláčkovi vytvořit jeho bustu.

Hlavním realizátorem této myšlenky se potom stal dlouholetý přítel pana generála Lubomír Adamus, který na Posádkovém velitelství v Praze pracuje.

„Po pravdě řečeno, nebylo to zrovna jednoduché. Proto, abychom mohli v české armádě uspořádat sbírku, bylo nutné splnit celou řadu zákonných podmínek, na jejichž konci vzniklo naše občanské sdružení. Na bustu vybíráme peníze a za příspěvek paní starostky Marie Kousalíkové jsme moc a moc vděční. Nerad bych však opomněl řadu dalších dobrovolníků, kteří nám přispěli na vytvoření bronzové busty. Zatím máme na toto dílu zhruba polovinu peněz, ale věřím, že sponzory najdeme. Bustu bychom chtěli odhalit asi na přelomu letošního srpna a září,“ uvedl Lubomír Adamus.

„Rozhodli jsme se podpořit vznik busty pro našeho čestného občana armádního generála Tomáše Sedláčka, ne proto, že je čestným občanem Prahy 6, ale proto, že to byl náš zlatý, milý Tomáš. Jsem moc ráda, že se díla ujali mladí lidé – studenti, začínající sochaři. Mám někdy pocit, že mladí lidé zapomínají a že lidé už ani neví, co bylo tehdy v době života generála Sedláčka a dokonce se mnohdy ohradí, že tohle v dějepise nebrali. Je dobře, že když mladí lidé vytvoří něco takového, tak se musejí s tím člověkem nějakým způsobem seznámit a já předpokládám, že se s životním osudem generála Tomáše Sedláčka dobře seznámili. Což je velmi přínosné,“ řekla starostka Marie Kousalíková.

Její slova potvrdil také profesor Peter Siegl, který studenty při zpracování námětu vedl. „Pro mě jako pedagoga bylo velmi užitečné pozorovat zapálení studentů pro zpracování tohoto velmi zajímavého námětu, který se stal ročníkovou prací,“ řekl profesor Siegl.

V červenci letošního roku se měl možnost seznámit s návrhy prací studentů také náčelník Generálního štábu generál Petr Pavel, který nad projektem převzal záštitu a v srpnu si výstavu prohlédl i ministr obrany Vlastimil Picek. Také on vyjádřil plnou podporu tomuto projektu.

V pondělí 2. prosince 2013 rozhodla komise složená ze zástupců Posádkového velitelství Praha, vojenských historiků a rodinných příslušníků těsným poměrem 4:3 o tom, že ze dvou návrhů, které postoupily do finále, se tím vítězným stal návrh Petra Laciny.

Ovšem ani návrh nadějného sochaře Vojtěcha Macha Žižky, který skončil jako druhý, nevyjde naprázdno. Ten by měl být také přístupný veřejnosti na místě, o kterém zatím nebylo rozhodnuto.