Politici, armáda a veřejnost uctili památku hrdinů Pražského povstání

Autor: Jana Deckerová

Před Staroměstskou radnicí před vchodem do Křížové kaple a u Českého rozhlasu se dnes sešli představitelé státu, váleční veteráni, pamětníci, veřejnost a zástupci společenských organizací, aby vzdali úctu pražským povstalcům, kteří položili životy v bojích za naši vlast.

Pražské povstání v roce 1945 má tři symboly. Staroměstské náměstí s radnicí, budovu rozhlasu na Vinohradské třídě a barikády. Těch bylo v době Pražského povstání přes 1600 a Prahu na barikádách bránilo přes třicet tisíc osob – mužů, žen, ale i dětí. Praha si připomněla 73. výročí Pražského povstání proti nacistům.

První vzpomínka na padlé v Pražském povstání proběhla na Staroměstském náměstí

U Staroměstské radnice se vzpomínalo především na obětavost, odvahu i vlastenectví povstalců. Mnozí z nich zaplatili své hrdinství vlastním životem. „Byli to obětaví lidé, kterým nechyběla odvaha a skutečné vlastenectví,“ připomněla ve svém projevu primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

Památku padlých v Pražském povstání uctili také zástupci Ministerstva obrany ČR a Armády České republiky. Smuteční věnec v Křížové kapli Staroměstské radnice za resort obrany položili náměstkyně ministryně obrany pro řízení sekce právní Alena Netolická a brigádní generál František Ridzák, ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů.

Tradiční vzpomínky před budovou rozhlasu na Vinohradské třídě

V půl jedné se uskutečnil pietní akt u budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici. O rozhlas svedli čeští povstalci bitvu s německými jednotkami SS. Při potyčkách padlo přes devadesát pracovníků rozhlasu, českých policistů a dalších povstalců.

Památku hrdinů a padlých v boji o Český rozhlas uctili položením věnce také zástupci resortu obrany náměstkyně ministryně obrany Alena Netolická a brigádní generál František Ridzák.

Na proslulá slova hlasatele Zdeňka Mančala „Je sechs hodin“ pak ve svém projevu zavzpomínal současný generální ředitel René Zavoral. Tato slova hrdinného hlasatele v ranním vysílání a následné volání rozhlasu o pomoc odstartovalo Pražské povstání, ve kterém Češi otevřeně se zbraní v ruce vystoupili proti německým okupantům.

Zdeněk Mančal rozšířil zprávu o povstání v rozhlase

„Prosíme českou policii, voláme české vojsko, voláme všechny Čechy, na pomoc do Českého rozhlasu,“ hlásil vzrušeným hlasem Zdeněk Mančal. To byla další slova, která hlasatel šířil éterem mezi český lid.

„Měli bychom si uvědomit, že naše svoboda nebyla zadarmo, a proto je důležité si i po 73 letech připomenout a stále vzpomínat na hrdiny, kteří položili životy za naši svobodu,“ řekl jeden z přímých účastníků boje o rozhlas. „Já jsem měl štěstí, že jsem přežil, a považuji za svou povinnost jejich jména a jejich hrdinství neustále připomínat.“