Podpora zaměstnavatelů je pro vojáky v aktivní záloze klíčová (2. díl)

Mnoho příslušníků aktivní zálohy se již setkalo s tím, že jejich dobrovolnou přípravu na obranu vlasti si zaměstnavatel vyložil jako pouhý koníček. Nechtěl je proto uvolnit na cvičení, přestože ze zákona musí, případně je nutil čerpat dovolenou. Na druhé straně stále více firem a institucí spatřuje ve vojenském výcviku svých pracovníků výhody.

Dvěma různým zaměstnavatelům, kteří mají v pracovním kolektivu rezervisty, jsme proto položili několik otázek. Odpovídal Miloš Navrátil, tiskový mluvčí Městského úřadu Mníšku pod Brdy. Dokonce tři z městských strážníků jsou zde současně příslušníky aktivní zálohy. Druhou dotazovanou byla vedoucí mladoboleslavské prodejny bauMax ČR s.r.o. Sonja Pecková. Ve svém týmu má jednoho příslušníka AZ.

Činí nebo činilo vám někdy potíže uvolnit příslušníka AZ na vojenské cvičení?

Miloš Navrátil:

Nepamatujeme si případ, že bychom někoho neuvolnili nebo že by s uvolňováním AZ někdy nastaly velké potíže. A když už ano, tak jsme je vyřešili. Jednak si kolegové dokážou služby naplánovat tak, aby cvičení nebylo vážnou překážkou v práci, a potom strážníků máme celkem pět, takže k uvolňování AZ nám napomáhá i samotná organizace a plánování jejich pracovní činnosti jako celku.

Sonja Pecková:

S panem Malým se vždy domluvíme, jak toto uvolnění provedeme, protože i u nás je určitý režim, který musíme dodržovat. Domluva je vždy výborná.

Za jakých okolností se z vlastní zkušenosti domníváte, že pro zaměstnavatele může být složité zaměstnance - příslušníka AZ až na jedenadvacet dní v průběhu roku uvolnit?

Miloš Navrátil:

Takových příkladů může být jistě celá řada, ale chápeme to tak, že jde hlavně o pozitivní přístup města k příslušníkům AZ. Na druhou stranu cvičení se nikdy nekonalo v kuse, celé tři týdny, ale po částech, a s tím už se při plánování pracovat dá.

Sonja Pecková:

Mohu popsat jenom situaci u nás. Pořád je to pouze o domluvě. Musíme změnit směny a služby o víkendech. No tak vše posuneme a kolega Malý může jet na cvičení.

Spatřujete nějaké výhody v tom, že vaši zaměstnanci disponují i vojenskou odborností?

Miloš Navrátil:

Jednoznačně. O tom není sporu. Výkon služby strážníka, městského policisty, vyžaduje mnohé dovednosti, ve kterých nalézáme průnik. Odolnost fyzická i psychická, přesná střelba pro případnou obranu, taktika – to vše a mnoho dalšího mohou kolegové využít ve své každodenní činnosti.

Sonja Pecková:

Určitě si myslím, že v dnešní době není vůbec na škodu, že mám na marketu člověka s vojenskou odborností. Jsou situace, kdy jenom přítomnost tohoto muže vyvolá respekt a nedojde k dalšímu konfliktu. Bohužel totiž agresivní chování se stále častěji objevuje i v běžném životě, zákazníky nevyjímaje.

Jaký smysl vidíte v existenci AZ a co by podle vás mělo Ministerstvo obrany udělat proto, aby se nějak „revanšovalo“ organizacím, které své zaměstnance v příslušnosti k AZ podporují?

Miloš Navrátil:

Ministerstvo obrany, možná spíše Generální štáb AČR, by se měl revanšovat především samotným příslušníkům AZ. Samozřejmě by si pak mohli všimnout i zaměstnavatelů a poskytnout jim například možnost odkupu nebo jim darovat nepotřebnou techniku, vybavení apod. Třeba nám by se nyní hodila polní kuchyně a stany, které bychom využili pro spolkovou a kulturní činnost. Také bychom rádi získali nějaký terénní vůz. Strážníci vykonávají službu na úpatí Brd, kde je rozlehlý, složitý a svažitý terén. Ale jistě by pomohly i jednoduché věci, logistika, mapové podklady a součinnost.

Sonja Pecková:

Smysl AZ je otázka, na kterou nelze odpovědět jinak, než že to samozřejmě smysl má. Víte, já jsem projezdila kus světa a moc dobře vím, že "váhy klidu" jsou velmi vratké. Nikdy nevíme, co se může v budoucnu stát. A je dobré vědět, že nám někdo pomůže. A jak by se nám ministerstvo mohlo revanšovat? My jsme prodejní řetězec, takže reklamou a nákupem.