Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Pochod MAURETANIA

Pochod MAURETANIA

23.7.2012 • 100 kilometrů Šumavou ve dnech 10. – 12. července 2012.

Vitějovice v jižních Čechách, 10. července v 8 hodin ráno. Pošmourné nebe dusí první sluneční paprsky. K vysokému monumentu přijíždí kolona vojenských vozidel a zastavuje. Sesedají vojáci a vzápětí se hbitě šikují do družstev. Na kapotu uazu vyskakuje velitel 252. protiletadlového raketového oddílu podplukovník Jaroslav Daverný, vojáci utichnou. „Dámy a pánové, zde v těchto místech se 9. května 1945 střetli vojáci 100. gardové střelecké divize sovětské armády generálmajora A. I. Makarenka a 5. pěší divize americké armády generálmajora A. E. Browna na ustanovené demarkační linii. Tento pomník byl vybudován na paměť osvoboditelů naší vlasti a jejich padlých. I my se hlásíme k odkazu Tobrúku a našich vojáků, kteří po nasazení v Africe bojovali bok po boku na západní i východní frontě. Svými výkony uctěte jejich památku.

Vojáci Vpřed!“
V dálce štěkl pes. Je odstartováno, začínáme...

Celkem 146 dobrovolníků, nejen ze strakonické protiletadlové brigády, se rozhodlo oživit památku předků účastí na etapovém stokilometrovém pochodu šumavskou krajinou. Náročná trasa přes Boubín, Javorník a Kašperk zavedla vojáky do malebných zákoutí Šumavy, kde ve strmých stoupáních mnohý z nich musel sáhnout až na dno svých fyzických a psychických sil. Pochod byl koncipován jako tříetapový s povinným campem mezi první a druhou etapou. Druhý camp byl nepovinný, takže nejrychlejší borci dokončovali trať ve svitu měsíce druhý den pochodu, ostatní se svítáním třetí den. Celkově nejrychlejším účastníkem byl četař Štefan Hovorka, který prokázal špičkovou kondici a trasou prolétl neuvěřitelným tempem za úctyhodných 14:05 hodin čistého času.

Akce se též účastnili zástupci 4. brigády rychlého nasazení, 15. ženijní brigády a 53. brigády průzkumu a elektronického boje. Všichni se ctí obstáli a došli do cíle.

Členění pochodu:

  • I. etapa měřila 47 km a vedla po trase Vitějovice – Husinec – Včelná – Boubín – Vimperk,
  • II. etapa měřila 38 km a pokračovala na Stachy – Královský kámen – hrad Kašperk – Nezdice – Strašice, poslední část dlouhá 15 km po trase Kraselov – Kbíl – Strakonice končila v kasárnách 25. protiletadlové raketové brigády.

Pochod MAURETANIA

O pohnutkách k zorganizování pochodu MAURETANIA hovoří vedoucí praporčík pořádající baterie nrtm. Jaroslav Nábělek: „Když před rokem dostala naše brigáda čestný název TOBRÚCKÁ, studovali jsme historii bojového nasazení našich předků – Tobrúckých krys. Hrdinství vojáků 11. lehkého pěšího praporu a 200. protiletadlového pluku jsme chtěli důstojně uctít a připomenout ho našim kolegům. Tak vznikl nápad na uspořádání pochodu. Byl nazván MAURETANIA podle lodě, která evakuovala československé vojáky ze severní Afriky do Anglie a ukončila tak jejich činnost v prostoru operací (pozn.> celý název lodi byl: Royal Mail Ship MAURETANIA).“

Děkuji všem účastníkům akce za jejich výkony a nasazení. Bude mi ctí pozvat zástupce všech útvarů AČR k účasti na příštím ročníku. Půjdeme sice jinou trasou, ale za stejným cílem.

Průměrné hodnocení (8 hlasů): 4.5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • 0 km 0 km 0 km
  • 18 km směrník 18 km směrník 18 km směrník
  • 18 km začátek 18 km začátek 18 km začátek
  • 33,587 km druhá kontrola 33,587 km druhá kontrola 33,587 km druhá kontrola
  • 40 km Veselka 40 km Veselka 40 km Veselka
  • doma doma doma

Autor: praporčík Josef Peterka, vrchní praporčík 252. plro