Piloti z Náměšti nad Oslavou v rámci cvičení nalétávali na střelnice v Boleticích

Autor: Miroslav Šindelář

Piloti z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou prošli pravidelným výcvikem ve vojenském újezdu v Boleticích na Českokrumlovsku.

Letecký výcvik brzdilo na Šumavě počasí

Letci se zabezpečovacími jednotkami a vrtulníky Mi-171š v šumavském výcvikovém prostoru plnili úkoly nejen letecké střelecké přípravy palubních střelců. Během celého týdne posádky vrtulníků nacvičovaly nalétávání po určité trase na leteckou a dělostřeleckou střelnici Ondřejov či součinnostní střelnici Brzotice. Tady se ke slovu dostávali palubní střelci, kteří kulomety ráže 7,62 mm ničili cíle v dopadové ploše střelnic. Cvičení měl na starosti kapitán Petr Ungermann.

„Do Boletic se v pondělí 15. ledna z Náměště nad Oslavou přesunulo více než šedesát vojáků a vojákyň základny. Jednotlivá střelecká cvičení zde absolvovali zejména palubní střelci. Začátečníci stříleli nejprve na zemi na střelnici a teprve potom mohli do vrtulníku. Měli jsme tady dva stroje Mi-171š, které létaly bez potíží. Jediné, co nás z počátku ve výcviku brzdilo, bylo počasí,“ vysvětlil kapitán Ungermann.

Na průběhu cvičení se výrazně podepsala středa 17. ledna. Celé dopoledne nebyly takové podmínky, aby letci mohli vzlétnout. Obě mašiny z Boletic-Podvoří, kde vrtulníky parkují a letci zde mají ubytovací prostor, odstartovaly až po obědě. Na palubách byly vždy dva piloti, technik a dva střelci.

Cvičili piloti i letečtí odborníci

„Samozřejmě, že jsme zde využili i možnosti výcviku leteckého personálu, tedy pilotů a ostatních leteckých odborníků, kteří se ve zdejších horských podmínkách zimní Šumavy zdokonalovali v ovládání vrtulníku. Informace o počasí nám poskytovali meteorologové z naší mateřské základny v Náměšti, ale využívali jsme i internetu a předpovědí ze satelitů,“ vysvětlil kapitán Ungermann, velitel vyčleněných sil a prostředků, který je zároveň velitelem 3. roje jedné z náměšťských letek.

Výcviku palubních střelců se účastnila více než polovina vojáků se zkušenostmi ze zahraničních misí. Právě od nich mohli řadu zkušeností převzít začátečníci, kteří se na tuto profesi teprve připravují.

Výcvik palubního střelce představuje asi rok až rok a půl tvrdé přípravy. Ta zahrnuje nejrůznější kurzy, studium na Univerzitě obrany a především praktická cvičení. Jejich součástí je například i výsadková příprava.