Piloti z Čáslavi budou mimořádně startovat ze záložního letiště v Pardubicích

Autor: kapitán Tomáš Maruščák

Až do úterý 3. října nebude z technických důvodů fungovat letiště v Čáslavi. Během této doby dojde k úpravě vzletové i přistávací plochy. Piloti proto 27. září v 9 hodin odletěli se čtveřicí letounů JAS-39 Gripen na záložní letiště v Pardubicích. Odtud budou plnit úkoly ochrany vzdušného prostoru České republiky v rámci Integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATO Integrated Air and Missile Defence System).

Přelet letecké techniky na záložní letiště v Pardubicích v rámci krátkodobé výluky čáslavské základny

Během výluky dojde k úpravě povrchu některých částí betonové plochy vzletové a přistávací dráhy vysokotlakým vodním paprskem. Zásahem dojde ke zvýšení přilnavosti povrchu dráhy a tím ke zvýšení bezpečnosti provozu letecké techniky v rámci vzletů a přistání. Cena zakázky byla vyčíslena na 233.800,- Kč s DPH.

Během výluky leteckého provozu na 21. základně budou působit ze záložního letiště v Pardubicích pouze letouny JAS-39 Gripen. Piloti budou startovat ke cvičným letům v rámci ostré hotovosti maximálně dvakrát denně. K ostrým vzletům však může dojít kdykoliv na základě pokynu z nadřízeného velitelství v německém Uedemu. Přelet letecké techniky zpět na mateřskou základnu je naplánován na dopolední hodiny v úterý 3. října.

V letošním roce to není první výluka čáslavského letiště. Od 22. června do 21. srpna tu firma opravovala pohybové plochy letiště. Více než 40 tisíc m2 asfaltových ploch dělníci odfrézovali do hloubky 5 cm a nahradili novou vrstvou. Oprava jednoznačně přispěla ke zvýšení bezpečnosti pohybu letecké a zabezpečovací techniky.

Během dvou měsíců působily ze záložního letiště v Pardubicích všechny tři typy letecké techniky, které čáslavská základna provozuje – letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA a L-39 Albatros. Provoz více jak 20 kusů letounů zabezpečoval personál v počtu do 160 osob.