Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Pilot Ivo Kardoš dostal speciální certifikát na pilotování gripenu

Pilot Ivo Kardoš dostal speciální certifikát na pilotování gripenu

12.5.2017 • Kapitán Ivo Kardoš z 211. taktické letky Čáslav se stal nově certifikovaným display pilotem Vzdušných sil AČR na stroji JAS-39 Gripen. Umění, které jako jediný předvádí na leteckých přehlídkách v Čechách i zahraničí, bude k vidění příští sobotu na dni otevřených dveří čáslavské základny.

Nízký průlet nad plochou
Nízký průlet nad plochou

„Příprava je samozřejmě náročná. Ročně absolvuji řádově desítky leteckých přehlídek u nás, ale i v zahraničí. Být display pilotem na mě samozřejmě klade ty nejvyšší nároky. Je mi ctí reprezentovat nejen čáslavskou základnu, ale i vzdušné síly na světových a domácích přehlídkách," uvedl nově certifikovaný kapitán Ivo Kardoš.

Jde o ostříleného pilota, absolventa Fakulty vojenských technologií v Brně, který po základním výcviku létal na stroji L-39, následně na bitevníku L-159, přičemž i s tímto strojem dosáhl nejvyšší mety v podobě certifikovaného display pilota.

Celková certifikace se skládá z předešlé několikaměsíční přípravy, přičemž na uvedenou pozici jsou vybráni jen ti nejlepší. Vzdušné síly disponují vždy pouze jedním display pilotem, který je na své pozici zpravidla tři roky, zejména s ohledem na bezpečnost, ale také na posun dalších pilotů na tuto prestižní pozici. Ta klade nejen velké nároky na techniku pilotáže, ale samozřejmě i na piloty samotné a na jejich čas. Většina airshow se totiž koná obvykle o víkendech. Jde tak o rozšíření povinností stíhacího pilota.

Zájemci, kteří chtějí zhlédnout premiérové ukázky kapitána Kardoše z pozice display pilota, mohou v sobotu 20. května navštívit základnu Čáslav. Ta pořádá den otevřených dveří, kde nebudou chybět ani display piloti podzvukových bitevníků L-159, pro které byl dnešek také certifikační.

Průměrné hodnocení (6 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Bitevník L-159 Bitevník L-159 Bitevník L-159
  • Certifikace byla bedlivě posuzována dle přísných pravidel Certifikace byla bedlivě posuzována dle přísných pravidel Certifikace byla bedlivě…
  • Certifikát pro kapitána Kardoše Certifikát pro kapitána Kardoše Certifikát pro kapitána Kardoše
  • Čáslavská stojánka Čáslavská stojánka Čáslavská stojánka
  • Dvojice pilkotů v bitevnících L-159 Dvojice pilkotů v bitevnících L-159 Dvojice pilkotů v bitevnících…
  • Gripen přistává, pilot byl úspěšně certifikován Gripen přistává, pilot byl úspěšně certifikován Gripen přistává, pilot byl…
  • Kapitán Ivo Kardoš právě vzlétá ke svému certifikačnímu letu Kapitán Ivo Kardoš právě vzlétá ke svému certifikačnímu letu Kapitán Ivo Kardoš právě…
  • Kapitán Ivo Kardoš Kapitán Ivo Kardoš Kapitán Ivo Kardoš
  • Nízký průlet nad plochou Nízký průlet nad plochou Nízký průlet nad plochou


Certifikace display pilota
Autor: Jakub Horníček
Nahrává se přehrávač videa ...

Autor: Michal Voska