Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Pietní vzpomínka 67. výročí vypálení obce Javoříčko

Pietní vzpomínka 67. výročí vypálení obce Javoříčko

30.4.2012 • Vzpomínka na vypálení obce Javoříčko a další pietní akce v obci Tršice – Zákřov se konaly ve dnech 28. až 29. dubna 2012.

Pietní vzpomínka u příležitosti 67. výročí vypálení obce Javoříčko a vyvraždění jejích mužů nacisty se konala pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje a senátora Martina Tesaříka. Akce byla současně zahájením nové etapy v péči o pietní místa na území Olomouckého kraje. Tímto dnem začaly práce na vyznačení základů původních stavení v obci Javoříčko, která byla nacisty vypálena 5. května 1945.

Za resort obrany se aktu zúčastnili náměstek ministra obrany pro ekonomiku Libor Karásek, velitel společných sil generálmajor Hynek Blaško, ředitel Krajského vojenského velitelství (KVV) Olomouc plukovník Josef Kula a vedoucí oddělení podpory KVV Olomouc majorka Sylva Bukáčková. K slavnostnímu rázu celé akce přispěla čestná jednotka Posádkového velitelství Praha a Posádková hudba Olomouc pod velením plukovníka Pavla Kantora.

V neděli 29. dubna 2012 se za účasti hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka uskutečnila obdobná pietní akce v obci Tršice – Zákřov, která se konala k uctění památky devatenácti povražděných zákřovských mužů.

„I v dnešní mírové době je nezbytné si připomínat tyto události, které se bez jakéhokoliv smyslu odehrály v samém závěru 2. světové války,“ konstatoval ředitel KVV Josef Kula. „Uctění památky zavražděných mužů je pro nás důležitým mementem, protože, jak se říká, národ, který zapomíná na své hrdiny, si je nezaslouží.“

Autor: plukovník Josef Kula, Ředitel Krajského vojenského velitelství Olomouc

Průměrné hodnocení (3 hlasů): 3.33, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Organizátoři pietního aktu v Zákřově Organizátoři pietního aktu v Zákřově Organizátoři pietního aktu v…
  • Poklep na hrobodům v Javoříčku Poklep na hrobodům v Javoříčku Poklep na hrobodům v Javoříčku
  • Pomník Javořických mužů Pomník Javořických mužů Pomník Javořických mužů
  • Pomník popravených mužů v obci Zákřov Pomník popravených mužů v obci Zákřov Pomník popravených mužů v obci…

Autor: plukovník Josef Kula, Ředitel Krajského vojenského velitelství Olomouc