Pasivně a levně – ERA to umí

Autor: major Jan Šulc, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

V úterý 27. listopadu 2012 navštívili náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petr Pavel, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – náčelník štábu generálmajor Bohuslav Dvořák, ředitel odboru vojskového průzkumu a elektronického boje Ministerstva obrany ČR plukovník Ladislav Joukl a další armádní odborníci pardubický areál společnosti ERA, aby se blíže seznámili s posledními trendy v oblasti pasivních sledovacích systémů a nejnovějšími civilními i vojenskými produkty této světově respektované české společnosti stojící na špici svého oboru.

Generálporučíka Pavla na místě přivítali generální ředitel společnosti Omnipol a zároveň předseda představenstva společnosti ERA Michal Hon a Viktor Sotona, ředitel společnosti ERA, se svými kolegy Liborem Slezákem, vedoucím vojenských projektů a Vojtěchem Stejskalem, vedoucím oddělení vývoje nových systémů. Poté se všichni přítomní přesunuli na briefingovou místnost, kde byla pro armádní hosty připravena obsáhlá prezentace dokumentující nejen postupný vývoj vojenských pasivních sledovacích systémů od 60. let minulého století a tehdejšího Kopáče vyvinutého v Tesle Pardubice až po dnešní systém ERA Věra-NG, ale i odvozené využití této technologie pro civilní sféru řízení leteckého provozu a letišť. Stranou tak nemohly zůstat ani komerční úspěchy společnosti ERA, která s pouhými 220 kmenovými zaměstnanci obhospodařuje jen v civilní sféře na 130 zákazníků, ze 46 zemí prakticky celého světa.

Efektivní synergie vojenského a civilního využití multilaterální technologie (v zahraničí užívaný výraz pro pasivní radiolokaci) dnes umožňuje společnosti ERA obstát ve velmi tvrdé mezinárodní konkurenci i provádět a financovat další vývoj a v neposlední řadě také získávat neocenitelné praktické zkušenosti. Že je tato cesta úspěšná, ukazuje například i unikátní celoúzemní komplexní monitorovací systém, který pro potřeby civilního řízení letového provozu realizovala ERA v uplynulých letech v Namibii na prostoru s pokrytím 850 000 km2 (pro srovnání rozloha České republiky je 79 000 km2). Podobně si pak pardubická ERA, jako špička v oboru, může pomýšlet i na účast v tendru NATO Communication and Information Agency směřujícímu k vytvoření nasaditelného aliančního multilaterálního systému.

Pasivní systémy a jejich další rozvoj nejsou, jako alternativa ke klasické radiolokaci, rozhodně nezajímavé ani pro naši armádu. Pozitivní zkušenosti s dnes provozovanou sítí stacionárního systému VĚRA-A i ve výzbroji zavedenými mobilními systémy VĚRA S/M to ostatně v praxi jasně dokládají a ani obecně dosahované vysoce efektivní pořizovací a provozní náklady nejsou dnes zanedbatelnou položkou. Zajímavé a perspektivní jsou i pasivní systémy schopné „parazitovat“ na cizím ozáření cílů například pomocí vysílání běžných FM rádií, či digitálně šířeném signálu televizního vysílání a následném vyhodnocení těchto „přirozených“ odrazů. Rozvoj komunikačních systémů i výpočetní techniky již dnes umožňuje tyto technologie využívat a ERA ani zde rozhodně nechce nečině stát v pozadí.

Před přímou prohlídkou výrobních prostor společnosti ERA generálporučík Pavel setkání uzavřel slovy: „Jména Tamara a Ramona - předchůdců dnešní VĚRY jsem slýchal doma od mládí, pak jsem i já po krátkou dobu za pasivní systémy v armádě odpovídal. Budu se těšit na další spolupráci i proto, že ERA je českou společností, což mne obzvláště těší.“

Ostatně více informací o pasivních systémech a jejich dalším technologickém vývoji přinese pro zájemce i lednové číslo Areportu.