Pardubičtí logistici postavili na zelené louce v Hradišti zázemí pro více než 400 vojáků

Autor: kpt. Helena Řebíčková, TID 14. pluku logistické podpory

Více než 400 vojáků a sto kusů techniky se až do čtvrtka 8. února zapojilo do komplexního polního výcviku 141. praporu logistiky, který se uskutečnil ve vojenském újezdu Hradiště. Během pátku a soboty vojáci zrušili vybudovanou základnu a všechny jednotky se přesunuly do posádek.

V Doupovských horách končí komplexní polní výcvik 141. praporu logistiky Pardubice. Vojáci se vrací zpět do svých posádek

„Výcvik jsme záměrně soustředili do zimního období, abychom prověřili schopnosti cvičících vojáků a techniky v náročných zimních podmínkách,“ řekl k výběru termínu komplexního polního výcviku náčelník štábu 141. praporu logistiky major Radim Pejčoch, který kvitoval vysokou míru nasazení cvičících jednotek a snahu jednotlivců o co nejlepší splnění zadaných úkolů.

Vojáci plnili úkoly zaměřené zejména na zdokonalení v odborné a vševojskové přípravě. Kromě toho nacvičovali zejména střelbu z útočné pušky a pistole, absolvovali denní i noční výcvik a účastnili se také nácviku přesunu v kolonách. Na trase přesunu museli ale řešit několik incidentů. Provedli průzkum nečekaných překážek a zadržení narušitelů, které se neobešlo bez střelby.

Zázemí pro 400 vojáků stavěli na zelené louce

Jedním z hlavních úkolů cvičících jednotek bylo na zelené louce a v náročných zimních podmínkách vybudovat komplexní logistické zázemí pro vojáky. Výhodou byla znalost terénu, ve kterém již příslušníci 141. praporu logistiky cvičili v loňském roce. To do jisté míry podpořilo rychlé a bezproblémové vybudování základny. Vojáci museli vytvořit zázemí pro techniku, zabezpečit vytápění stanů, postavit sociální zázemí a zajistit stravování pro 400 cvičících.

Výcvik byl také zaměřen na sladěnost činností štábu, jehož hlavním úkolem bylo rozpracovat bojový rozkaz velitele praporu, včetně vydání rozkazů velitelům rot. V průběhu cvičení byla provedena kontrola připravenosti štábu a velitelů jednotek 141. praporu logistiky s cílem prověřit schopnosti zabezpečení vedení bojové činnosti. Velitelem komplexního polního výcviku 141. praporu logistiky zařazeného do 4. brigádního úkolového uskupení, byl podplukovník Martin Stojánek, velitel 141. zásobovacího praporu Pardubice.

Zkušenosti z výcviku využijí vojáci v rámci březnového cvičení CAX, jehož podstatou je simulace situací, které umožní zdokonalit štáb praporu v procesu plánování a řízení bojové činnosti. V červnu 2018 je čeká stěžejní cvičení tohoto roku, kdy se uskuteční certifikace některých prvků 4. brigádního úkolového uskupení. Jednotky 141. praporu logistiky jsou tvořeny zejména příslušníky 141. zásobovacího praporu Pardubice, roty všeobecných oprav 142. praporu oprav Klatovy a jednotlivci štábu 14. pluku logistické podpory Pardubice.