Pardubičtí logistici budou od příštího roku využívat kontejnerový zakladač Kalmar

Autor: kpt. Petr Kostelka ALog

Armádní logistika má od úterý 28. listopadu k dispozici kontejnerový zakladač Kalmar RT 240. Manipulační speciál je novým přírůstkem Centra zabezpečení zahraničních operací a mimořádných stavů Pardubice, byl pořízen z projektu Kalich a logistici ho získali od zástupců společnosti EHP s. r. o.

KALMAR v Pardubicích

Kalmar RT 240 je terénní kontejnerový zakladač se zdvihacím zařízením pro manipulaci s velkoobjemovými kontejnery dlouhými šest až dvanáct metrů. Stroj je schopen provozu v těžkých terénních podmínkách a zvládne se samostatně pohybovat v terénu s naloženými i prázdnými kontejnery až do váhy 25 tun. Dokáže také stohovat kontejnery do tří řad nad sebou.

K dispozici jsou volitelná přídavná zařízení, která rozšiřují možnosti využití i mimo oblast manipulace s kontejnery. Kalmar RT 240 je vybaven přídavnými vidlicemi a vázací traverzou, včetně vázacích prostředků. 

Kontejnerový zakladač disponuje pohotovostní hmotností 53 600 kg, tažnou silou 370 kN, výkonem motoru 298 kW a maximální rychlostí v případě, že je naložený 24 km/h a nenaložený pak 37 km/h. I přes tyto technické parametry je možno tento obří speciál přepravit transportními letouny typu C-5 Galaxy, C-17 Globemaster a An-124 Ruslan do zahraničních operací pro podporu jednotek Armády ČR. 

„Jsem moc ráda, že naše zařízení může tímto moderním prostředkem disponovat, protože velkou měrou zkvalitní a zefektivní práci příslušníků centra při zabezpečení logistické podpory vojáků nasazených v zahraničních operacích,“ dodala náčelnice pardubického centra mjr. Radka Martykánová s tím, že vozidlo bude připravené k užívání začátkem roku 2018.