Paragáni z Chrudimi jsou dnes v nepřetržitém nasazení už 96 hodin

Autor: Jana Deckerová

Útok, obrana, přesuny nebo aeromobilní operace. To je jen malý výčet taktických činností, které během certifikace už od tohoto pondělí plní 43. výsadkový prapor z Chrudimi v rámci cvičení Strong Eagle 2018. To vše s plnou výstrojí a výzbrojí, se spánkovým deficitem, dlouhými přesuny v prostoru, připraveni okamžitě plnit úkoly přicházející z místa velení.

Paragáni z Chrudimi jsou dnes v nepřetržitém nasazení už 96 hodin

„Cvičení pro 4. brigádní úkolové uskupení se plánovalo už od srpna minulého roku a je vyvrcholením téměř roční přípravy tisíc pěti set vojáků vyčleněných proto toto uskupení,“ říká plukovník Roman Náhončík, velitel uskupení a zároveň velitel 4. brigády rychlého nasazení, a dodává, že hlavním cílem cvičení je v rámci certifikace přezkoušet a zdokonalit v jednotlivých taktických činnostech 43. výsadkový prapor z Chrudimi.

Odepnout padák, najít výsadkový vak a připravit zbraň

„Vztyk! Zakotvit!“ To jsou povely těsně před seskokem z letounu. První pětice výsadku vstává, kotví se k lanu vrtulníku a vyskakuje. Následuje důležitá kontrola vrchlíku, kontrola zámků, orientace v průletu, orientace vůči zemi a vlastní řízení padáku. Výsadkáři musejí zvládnout nejen samotný seskok, ale musí správně seskočit i s výsadkovým vakem.

Na plochu je vysazeno kolem třiceti výsadkářů. Po seskoku se musí co nejrychleji i s materiálem přesunout na určené místo. Výsadkáři teprve nyní začínají plnit úkoly, kvůli kterým byli vysazeni do prostoru.

Padákový výsadek, tříkilometrový přesun a eliminace nepřátelského místa velení

Jeden z taktických úkolů, který musela nasazená jednotka výsadkářů řešit, byl tříkilometrový přesun po padákovém výsadku a eliminace nepřátelského místa velení. „Vojáci musí prohledat dobyté místo, eliminovat nepřítele, zajistit nalezené dokumenty a případně zajistit zajatce,“ pokračuje řídící cvičení plukovník Náhončík, který přímo v terénu bedlivě sleduje jednotku při plnění jednotlivých incidentů. „Tyto jednotky jsou drilovány pro rychlý útok, dobytí daného místa a rychle stažení zpět do bezpečí. Jednotlivé scénáře jsou postaveny tak, aby vojáci byli pod neustálým fyzickým i psychickým tlakem a museli operativně řešit daný úkol.“

Jednotka dobyla místo velení a zajistila nalezené dokumenty. Jednoho zajatce zajala a předává ho příslušníkům Vojenské policie, kteří ho převezou ozbrojenou jednotkou do svého zázemí. Paragáni na určeném místě úkol splnili během několika minut, stahují se zpět do prostoru a čekají na další rozkazy z hlavního místa velení.

Zajatce přebírá Vojenská policie

Samotnému výslechu předchází zdravotní prohlídka lékařkou a musí proběhnout všechny náležitosti a formality. Zajatec je pod neustálou kontrolou ozbrojené eskorty vojenských policistů. Vytěžit informace nepřátelské strany jsou v rámci probíhajícího válečného konfliktu záležitostí policejních a zpravodajských složek armády.

Vojenská policie v rámci cvičení Strong Eagle 2018 působí v celém prostoru vojenského újezdu Hradiště. Nejenže zajišťuje bezpečnost v rámci jednotlivých operací, kdy uzavírá jednotlivé komunikace, ale zároveň některé její součásti jsou zapojeny přímo do jednotlivých scénářů cvičení.

To byly jen některé scénáře probíhajících incidentů čtvrtého dne cvičení, do kterého jsou zapojeni vojáci 4. brigádního úkolového uskupení, jehož jádro tvoří 4. brigáda rychlého nasazení. Cvičení „Strong Eagle 2018“ končí tento pátek, výcvik příslušníků 43. výsadkového praporu však bude na Doupově probíhat ještě celý příští týden.

ze cvičení STRONG EAGLE 2018

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...