Ostatky vojáků, kteří zahynuli v Afghánistánu, se vrátily do Česka

Autor: (oha)

Krátce před půl druhou odpoledne dnes na letišti v pražských Kbelích přistál armádní speciál Airbus A-319 CJ s ostatky čtyř českých vojáků, kteří zahynuli v úterý v Afghánistánu při útoku sebevražedného atentátníka.

Smutečnímu aktu, který se odehrál na ploše kbelského letiště, přihlíželi kromě nejbližších padlých vojáků také vrcholní představitelé České republiky v čele s prezidentem Milošem Zemanem. Armádní speciál ve vzduchu doprovázely dva stíhací letouny Gripen.

Po přistání byly čtyři rakve vyloženy z letadla, na černě zahalené katafalky je za zvuků smuteční hudby přenesli příslušníci Čestné stráže AČR. Vojenský kaplan Petr Fiala poté přednesl smuteční řeč a modlitbu za zemřelé. Pietní akt ukončila státní hymna, po níž byly rakve umístěny do přistavených pohřebních vozů.

Kromě prezidenta Miloše Zemana, který v závěru kondoloval přítomným příbuzným mrtvých vojáků i jejich kolegům z 41. mechanizovaného praporu Žatec a 43. výsadkového praporu Chrudim, přišli jejich památku uctít premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický či náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Petr Pavel.

Ostatky vojáků, se vrátily do Česka

Autor: Jan Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...

Rozhovor NGŠ AČR

Autor: Jan Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...