Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Ojedinělý vklad čáslavských letců do „tygří“ asociace – Virtual Tiger Meet!

Ojedinělý vklad čáslavských letců do „tygří“ asociace – Virtual Tiger Meet!

2.12.2013 • Tři roky jsou profesionálové čáslavské 211. taktické letky, provozující víceúčelové bojové letouny JAS-39 Gripen, takzvaně plnými členy (Full Member) prestižní asociace „tygří“ elity Severoatlantické aliance (NATO Tiger Association – NTA).

V doposud dvaapadesátileté historii NTA sice proběhly desítky „tygřích“ setkání (Tiger Meet), avšak iniciativa čáslavských letců a pracovníků státního podniku Letecké opravny Malešice (LOM) Praha, respektive taktického simulačního centra (Tactical Simulation Center – TSC) v Pardubicích byla vskutku ojedinělá. Poslední listopadový týden se stali organizátory virtuálního „tygřího“ setkání neboli Virtual Tiger Meet 2013!

Uspořádat Tiger Meet, což je v daném roce zpravidla největší cvičení spojeneckého letectva v Evropě, je úkolem nadmíru těžkým. Jelikož se na něj slétne padesát a více kusů letecké techniky různých typů, které potřebují nemalý vzdušný prostor pro společné letecké operace COMAO (Composite Air Operations), nepřipadá „de facto“ v úvahu, aby hostitelskou jednotkou byla letka Vzdušných sil Armády České republiky. Avšak ani tento „logistický“ handicap nezabránil čáslavské „dvěstějedenátce“ podpořit motto „tygrů“ – zdokonalovat společné operační postupy při plánování a provádění leteckých operací jednotek NATO v případných zahraničních misích.

„Tato premiérová akce Virtual Tiger Meet 2013 je pro nás optimálním způsobem, jak přispět ke zvýšení profesní připravenosti aliančních letců. Do tygří asociace NTA přicházíme s novým know-how a když se osvědčí, budeme v této aktivitě periodicky pokračovat,“ říká zástupce velitele 211. taktické letky Čáslav kapitán Pavel Pavlík a představuje další účastníky virtuálního „tygřího“ setkání – piloti letounů Eurofighter Typhoon ze 74. Jagdgeschwader Neuburg, z 51. Taktisches Luftwaffengeschwader Schleswig-Jagel vyzbrojené stroji Tornado, z 59/1 Puma Squadron Kecskemét s víceúčelovými bojovými letouny JAS-39 Gripen a z Jet Trainer Squadron Vogler na strojích SAAB 105. Společně s nimi se zapojili do cvičení také pozemní naváděči (GCI – Ground Controlled Interception).

Místem konání VTM 2013, přesněji řečeno simulovaných vzdušných soubojů modrých a červených, se stalo pardubické Tactical Simulation Center (TSC), které je začleněno do Centra leteckého výcviku ve státním podniku LOM Praha. A jak se shodli všichni zainteresovaní, toto unikátní výukové pracoviště pro simulovaný taktický letecký výcvik, bylo místem nadmíru profesně vhodným a finančně efektivním.

„Intenzita letového úsilí byla maximální. Jedna letová mise COMAO, většinou obranného charakteru, navazovala na druhou. Činnost se vedla z osmi pilotovatelných kokpitů víceúčelových nadzvukových bojových letounů JAS-39 Gripen a do děje se vždy zapracovala celá řada počítačově řízených identit. Scénáře byly komplexní a vycházely ze zkušeností získaných při bojových nasazeních v reálných operacích. Když bylo třeba procvičit specifické taktické prvky, připravili jsme je účastníkům Virtual Tiger Meet takzvaně na klíč,“ konstatuje vedoucí oddělení taktického výcviku v TSC Pardubice Otakar Prikner.

Exkluzivní reportáž o simulovaných vzdušných soubojích pilotů z elitních „tygřích“ letek NATO na listopadovém Virtual Tiger Meet si můžete přečíst v lednovém čísle resortního časopisu A report.

Průměrné hodnocení (7 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (1) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (1) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (1)
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (2) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (2) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (2)
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (3) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (3) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (3)
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (4) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (4) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (4)
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (5) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (5) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (5)
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (6) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (6) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (6)
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (7) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (7) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (7)
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (8) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (8) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (8)
  • VIRTUAL TIGER MEET 2013 (9) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (9) VIRTUAL TIGER MEET 2013 (9)


Ojedinělý vklad čáslavských letců do „tygří“ asociace – Virtual Tiger Meet!
Autor: Jan Kouba

Autor: Pavel Lang