Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Odstartovalo Dark Shadow 2017, největší cvičení speciálních sil

Odstartovalo Dark Shadow 2017, největší cvičení speciálních sil

15.9.2017 • Vozidlo s povstalci zastavilo na lesní cestě, kterou přehrazovala závora. Spolujezdec vedle řidiče nestačil ještě ani vystoupit, aby ji odstranil, když se z úkrytu vyřítila skupina vojáků. Ozbrojenci byli bez jediného výstřelu zpacifikování a odvedeni do lesa.

 Nácvik boje v zastavěné oblasti
Nácvik boje v zastavěné oblasti

Podobu léčky za účelem získání zpravodajských informací od zajatců měl jeden z fragmentů, kterými odstartovalo historicky největší odborné taktické cvičení našich speciálních sil Dark Shadow 2017.

Jeho záměrem je připravit a nasadit jednotku tvořenou pozemním a leteckým prvkem speciálních sil posílenou o bojovou podporu, INFOOPS (informační operace) a PSYOPS (psychologické operace).

„Do cvičení se konkrétně zapojili příslušníci 601. skupiny speciálních sil včetně Aktivní zálohy, Centra podpory speciálních sil, Leteckého odřadu speciálních operací a 103. centra CIMIC/PSYOPS z Olomouce. Má stmelovací charakter, to znamená, že cvičíme společně napříč speciálními silami. Podobná cvičení pořádáme již od roku 2012. Nikdy ale v minulosti neměla takový rozsah. Tentokrát se se ho účastní 250 příslušníků speciálních sil. Poprvé jsou zde i vojáci z Centra podpory speciálních sil, které vzniklo v loňském roce,“ vysvětlil velitel 601. skupiny speciálních sil plukovník David Franta.

Cvičení má dvě části

Samotné cvičení je rozděleno na dvě části. Ta první je zaměřena na stmelovací výcvik. Během ní trénují jednotlivé útvary buď samostatně, nebo společně s ostatními. Druhá polovina je pak směrována na společně plněné bojové úkoly.

„V tuto chvíli již probíhá plánování, v nejbližších dnech budou zasazeny odřady, které se skládají z již zmíněných prvků účastnících se tohoto zaměstnání. Pro jejich konkrétní výběr se stanerozhodující charakter plněného úkolu. Výsledkem pak bude větší míra stmelení mezi jednotlivými součástmi speciálních sil,“ konstatoval plukovník David Franta.

Speciální síly budou v průběhu jednotlivých etap čelit taktice hybridního boje protivníka, kterého tvoří převážně bývalí příslušníci ozbrojených sil nepřátelské země. Samy se budou zaměřovat na speciální zpravodajskou činnost a na ofenzivní činnost.

Cvičení se koná v několika výcvikových prostorech Armády České republiky. Podrobnější reportáž z jeho průběhu přinese měsíčník A report.

Průměrné hodnocení (2 hlasů): 3, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Příslušníci Aktivní zálohy 601. skupiny speciálních sil během zdravotní přípravy Příslušníci Aktivní zálohy 601. skupiny speciálních sil během zdravotní přípravy Příslušníci Aktivní zálohy…
  •  Léčka na vozidlo Léčka na vozidlo Léčka na vozidlo
  •  Spolupráce příslušníka 601. skupiny speciálních sil s leteckým odřadem Spolupráce příslušníka 601. skupiny speciálních sil s leteckým odřadem Spolupráce příslušníka 601.…
  •  Manipulace s technickými prostředky průzkumu Manipulace s technickými prostředky průzkumu Manipulace s technickými…

Autor: Vladimír Marek