Ocenění příslušníků aktivních záloh

Autor: Vladimír Marek

Pro rotmistra Jiří Jonáka byl 12. prosinec letošního roku den jako každý jiný. Až do okamžiku, kdy přímo před ním v Žacléřské ulici v Praze 9 – Kbely srazil autobus starší paní. Tento voják aktivní zálohy ani na okamžik nezaváhal a do příjezdu zdravotnické záchranné služby poskytl paní účinnou první pomoc.

„Kolega byl úžasný a akční, myslel jsem si nejdříve, že je to někdo od záchranky,“ těmito spontánními slovy ocenil její provedení zasahující lékař Ondřej Franěk.

„Zdravotnická příprava je součástí výcviku aktivní zálohy. Podobnými záležitostmi se často zabýváme. Takže mne to ani nezaskočilo. Z toho, že to všechno dobře dopadlo, je vidět, že náš výcvik není zbytečný,“ řekl rotmistr Jiří Jonák.

Právě za tento čin ocenil ve čtvrtek 22. prosince 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Miroslav Žižka příslušníka 111. pěší roty aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Praha rotmistra Jiřího Jonáka plaketou NGŠ Za záchranu lidského života.

„Mimořádné je i to, že se rotmistr Jonák se svým činem nikomu nepochlubil, nebýt náhody, tak jsme se o tom ani nedozvěděli. Na rozdíl od něj si nemyslím, že by něco podobného udělal každý,“ ocenil skromnost oceněného generál Žižka.

První zástupce NGŠ zároveň přijal rotmistra Petra Krále (Krajské vojenské velitelství Praha), rotného Josefa Brejchu (Krajské vojenské velitelství Hradec Králové) a praporčíka Josefa Kočího (Krajské vojenské velitelství České Budějovice). Tito tři vojáci aktivní zálohy dosáhli v letošním roce a na počátku příštího věkové hranice šedesáti let a tím jim zanikla branná povinnost. Generál Žižka jim na závěr jejich působení v jednotkách aktivní zálohy poděkoval za dosavadní plnění úkolů.

„Příslušníkem aktivní zálohy jsem se stal před deseti lety v roce 2001. Bylo to krátce po oslavách Dne veteránů, když jsem zavolal panu Kuncovi, zda by mne nepřijal do své roty. Dělal jsem výkonného praporčíka, což je dosti zodpovědná funkce. Teď mi to bude chybět. Naštěstí jsem ale členem Společnosti Václava Morávka a některých dalších klubů s vojenskou tématikou. Takže u této problematiky zůstanu i nadále,“ řekl na závěr rotmistr Petr Král.