Nový vrtulník Enstrom se předvedl na cvičení Ample Strike 2018 v Boleticích

Autor: Michal Voska

Vojenský výcvikový prostor v Boleticích je jedním z míst, kde se odehrává největší cvičení leteckých návodčích z desítek zemí světa. Nechybí ani rozličná technika, včetně nejnovějšího stroje z Centra leteckého výcviku v Pardubicích. Předposlední den byl ve znamení střeleb, přesného navádění na cíl, ale i prověření interoperability jednotlivých zemí.

„Vrtulník Enstrom zde prověřil své radio-systémy a koordinaci s ostatní leteckou technikou, zejména vrtulníkem Mi-24. Šlo samozřejmě jen o nácvik a prověření schopností tohoto výcvikového stroje, na jehož platformě budou vykonávat výcvik i budoucí vojenští piloti," uvedl major Jan Vanický, pilot 221. vrtulníkové letky.

Během celého dne vojáci procvičili řadu bojových scénářů, zejména s ohledem na zapojení leteckých návodčích, kterých je zde několik desítek. Patří k absolutní světové špičce a to jak v koordinaci domácí techniky, tedy vrtulníků Mi-24, letounů L-159 a Gripen, tak i zahraniční, zejména pak bombardérů B-52, stíhaček F-16 a jiných. Překážkou není ani anglický jazyk, ve kterém je celé cvičení vedeno.

Kromě navádění na cíl či pozorování cílů se v průběhu celého dne uskutečnilo několik ostrých střeleb na umělé cíle v prostoru. Osádky vrtulníků Mi-24 mají během dne vždy několik letových oken, kdy některá slouží pouze ke koordinaci a součinnosti při navádění, nalétávání na cíl až po ostré střelby z palubního kulometu. Při každé zteči se podařilo cíl eliminovat a v případě reálného střetu tak protivníka zcela vyřadit z boje.

Vrtulníky Mi-24 a Enstrom na cvičení Ample Strike

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...