Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Nová výstava o AČR zahájena

Nová výstava o AČR zahájena

21.10.2010 • Výstava „Česká armáda doma a ve světě – Víte, že…“ byla ve středu 20. října 2010 zahájena v atriu Ústřední vojenské nemocnice v Praze-Střešovicích za účasti náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Vlastimila Picka.

Jako první se slova ujal MUDr. Ivan Jeřábek, náměstek ředitele ÚVN. Krátce připomněl význam a etický rozměr vojenského zdravotnictví i v rámci zahraničních misí naší armády.

Generál Picek vyzdvihl uvedení výstavy ve vojenské nemocnici a uvedl „Jsem přesvědčen, že výstava prezentující činnost AČR pohledem fotografů, instalovaná na půdě ÚVN, dostává právě svým umístěním v atriu hlavní budovy maličko jiný rozměr než v klasické výstavní síni.“ Dále pokračoval „Emocionálně laděné nebo naopak stroze naznačující snímky mohou mít totiž mnohem silnější vypovídací hodnotu než hromada slov.“

Zcela mimořádnou atmosféru vernisáži poskytlo vystoupení dechového kvintetu Ústřední hudby AČR. Hudebníci podbarvili okamžiky před slavnostním otevřením výstavy a doprovázeli hosty i při její prohlídce po zahájení a úvodních slovech. Dodali tak celému programu punc mimořádnosti a svátečního okamžiku.

Zahájení výstavy byli přítomni také vojenští veteráni.

Cílem výstavy je seznámit veřejnost s působením armády jak v České republice, tak v zahraničních misích. Návštěvníci tak mohou vidět záběry z nasazení vojáků při povodních, stejně jako se mohou dozvědět, že Letecká záchranná služba AČR používá vojenské vrtulníky W-3A Sokol a za rok takto zachrání více než 500 pacientů.

Důraz je kladen zejména na zahraniční nasazení našich vojáků. Jedná se o operaci KFOR v Kosovu, o níž se na výstavě dozvíme, že výsledkem práce českých vojáků jsou tu také opravené cesty v těžce dostupných místech, výstavba mostů nebo každodenní rozvoz pitné vody do problematických částí země.

Další oblastí, které se výstava věnuje, je působení AČR v Afghánistánu. Česká republika sem v rámci operace ISAF vyslala již v roce 2002 kontingent polní nemocnice. Od března 2008 na území Afghánistánu působí Provinční rekonstrukční tým ČR. Tým civilních odborníků a vojáků tu v provincii Lógar připravuje a zabezpečuje projekty k rekonstrukci země. Mimo jiné se věnuje i profesnímu výcviku afghánské policie a armády, aby byly obě tyto složky schopny převzít v blízké budoucnosti odpovědnost za bezpečnost v zemi do svých rukou.

V Afghánistánu jsou Češi nasazeni také v rámci projektu HELI UNIT na vrtulníkové základně Šarana v provincii Paktika. Zajišťují tu přepravu pro jednotky ISAF. Na kábulském letišti (KAIA) máme zase jednotku složenou z více odborností – je tu například výcvikový tým, který pomáhá odborně připravovat a cvičit personál afghánského leteckého sboru. Jsou tu i vojenští chemici, meteorologové nebo pyrotechnici, kteří poskytují služby všem našim jednotkám na území celého Afghánistánu.

Čeští vojáci působí jako pozorovatelé v malých skupinkách také na základně El Gorah na Sinaji v operaci MFO, stejně tak se ČR účastní první unijní námořní operace v mezinárodním boji proti pirátství EU NAVFOR v oblasti Afrického rohu. Pozorovatelé z české armády působili nebo působí pod hlavičkou OSN také v Kosovu, Kongu a v Afghánistánu.

Šestnáct panelů, které přinášejí fotografie a zajímavosti z činnosti české armády bude návštěvníkům ÚVN k dispozici do středy 10. listopadu 2010. Poté se výstava přestěhuje do Jihlavy, kde bude součástí oslav Dne veteránů.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Náměstek ředitele ÚVN MUDr. Ivan Jeřábek zahajuje výstavu Náměstek ředitele ÚVN MUDr. Ivan Jeřábek zahajuje výstavu Náměstek ředitele ÚVN MUDr.…
  • Armádní generál Vlastimil Picek při vernisáži výstavy Armádní generál Vlastimil Picek při vernisáži výstavy Armádní generál Vlastimil Picek…
  • Jitka Zinke, tisková mluvčí ÚVN Jitka Zinke, tisková mluvčí ÚVN Jitka Zinke, tisková mluvčí ÚVN…
  • Dechový kvintent Ústřední hudby AČR Dechový kvintent Ústřední hudby AČR Dechový kvintent Ústřední hudby…
  • Veteráni při zahájení výstavy Veteráni při zahájení výstavy Veteráni při zahájení výstavy
  • Náčelník Generálního štábu AČR a náměstek ředitele ÚVN Náčelník Generálního štábu AČR a náměstek ředitele ÚVN Náčelník Generálního štábu…
  • Z výstavy (1) Z výstavy (1) Z výstavy (1)
  • Z výstavy (2) Z výstavy (2) Z výstavy (2)
  • Z výstavy (3) Z výstavy (3) Z výstavy (3)
  • Výstavní panely Výstavní panely Výstavní panely

Autor: Eva Zítková