Nevšední pocta československým válečným letcům RAF

Autor: Miroslav Šindelář

Zhruba před rokem si válečný veterán – pilot Britského královského letectva (RAF) brigádní generál Emil Boček povzdechl, že by se chtěl ještě jednou v životě proletět ve svém oblíbeném letounu Spitfire. Přání mu ve čtvrtek 21. července splnili jeho přátelé a kamarádi, kteří pro něj na letišti Biggin Hill nedaleko Londýna připravili nevšední zážitek.

Díky pochopení velení české armády a především velitele Vzdušných sil AČR brigádního generála Libora Štefánika, který nad akcí převzal záštitu, mohl generál Boček usednout do dvoumístného originálu stíhačky Spitfire a vrátit se zpět o sedmdesát let.

Generál Emil Boček před startem s velitelem českých vzdušných sil generálem Liborem Štefánikem

Generál Emil Boček před startem s velitelem českých vzdušných sil generálem Liborem Štefánikem

Originální myšlenka nevšední připomínky hrdinství československých letců britské RAF vznikla v hlavě Jiřího Stanislava, generálního velkopřevora Mezinárodního řádu Křižovníků s červeným srdcem – Cyriaci.

„Chtěli jsme využít toho, že jsme si nedávno připomínali Den bitvy o Anglii, které se zúčastnili také českoslovenští letci v řadách RAF. Chytli jsme se s kamarády a přáteli přání generála Bočka, a když jsme se dozvěděli, že ve vojenské kapli na Biggin Hill není žádný významnější artefakt, který by připomínal účast našich hrdinů v bojích 2. světové války, podařilo se nám sem přivézt repliku sošky Pražského Jezulátka,“ uvedl Jiří Stanislav.

Byl to úžasný zážitek

Generála Emila Bočka doprovázela do Anglie řada přátel a sponzorů, bez nichž by se připomínka hrdinství čs. letců nemohla uskutečnit. V početné výpravě byl také kardinál Dominik Duka, který v kapli sv. Jiří předal a posvětil, jak sám v nadsázce řekl, sošku nejznámějšího Čecha.

Blahopřání k perfektnímu letu od generála Štefánika

Blahopřání k perfektnímu letu od generála Štefánika

Základnu, odkud mnozí českoslovenští letci vylétali k bojovým akcím a kam se ti, kteří měli štěstí, vraceli, generál Boček navštívil poprvé v životě. Nejprve si zde prohlédl historický hangár a po předletové přípravě usedl do kokpitu stíhačky, aby se vydal na asi dvacetiminutový let v okolí britské metropole.

„Byl to úžasný zážitek,“ prohlásil po návratu na pevnou zem dojatý generál a dodal, že na něj bude hodně dlouho v dobrém vzpomínat.

„Jeden z posledních žijících československých letců, kteří bojovali za 2. světové války v RAF, generál Emil Boček, letěl za všechny, kteří se z bojů nevrátili i za ty, kteří se dnešních dnů nedožili,“ shrnul generál Libor Štefánik a doplnil, že je třeba si vážit pilotů pro to, co udělali pro naši republiku.

  • Emil Boček odešel bojovat z tehdejšího Československa už ve svých šestnácti letech, zúčastnil se bojů ve Francii a poté vstoupil ve Velké Británii do RAF. Tam působil zprvu jako letecký mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na Spitfirech účastnil bojových operací.

Splněný sen veterána RAF - v 93 letech letěl ve Spitfiru