Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Němečtí vojenští kaplani navštívili Česko

Němečtí vojenští kaplani navštívili Česko

15.7.2011 • Ve čtvrtek 14. července 2011 zavítal na dvoudenní pracovní návštěvu České republiky hlavní kaplan (zástupce polního biskupa) evangelické duchovní služby německého Bundeswehru Dirck Ackermann společně s jedním ze svých zástupců, vedoucím kaplanem Ulrichem Bratesem.

V budově Generálního štábu AČR přijal německé duchovní 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR brigádní generál Miroslav Žižka, který s nimi krátce pohovořil o významu a úloze duchovní služby v armádě.

S hlavním kaplanem Armády České republiky plukovníkem Janem Kozlerem následně jednali o jednotlivých oblastech možné spolupráce kaplanů obou armád.

„Společně jsme také detailněji prodiskutovali závěry 22. mezinárodní konference vojenských kaplanů armád států NATO, která se uskutečnila v únoru tohoto roku v Praze, a která byla zaměřena na zkvalitnění vojenských duchovních služeb ve smyslu podpory a pomoci aliančním vojákům v získávání individuální etické motivace a orientace pro výkon služby v náročném prostředí současného Afghánistánu,“ uvedl plukovník Kozler po jednání.

Čeští a němečtí vojenští kaplani tradičně intenzivně spolupracují také v zahraničních aliančních operacích. V současné době duchovní služba německého Bundeswehru organizačně zaštiťuje operativní spolupráci vojenských duchovních služeb armád NATO v rámci nasazení v operacích. „Právě tato nadnárodní koordinace činnosti vojenských kaplanů v operacích a možnost jejího převzetí duchovní službou AČR se stala také jedním z hlavních bodů uskutečněného jednání,“ uvedl plukovník Kozler s tím, že pro duchovní službu AČR by to byla velká výzva.

Spolupráce a setkávání zástupců české a německé vojenské duchovní služby v sobě také stabilně uchovává moment související s připomínkou rolí a osudů Čechů a Němců během 2. světové války a bezprostředně po jejím konci. Toto téma je obecně v česko-německých vztazích velmi citlivé a i v rámci spolupráce obou vojenských duchovních služeb nezůstává stranou a opakovaně je zdrojem námětů pro vojensko-etické semináře. Německá vojenská duchovní služba například pravidelně organizuje ve spolupráci se svými českými kolegy z AČR exkurze německých vojáků do bývalého koncentračního tábora v Terezíně a do Němci vypálené obce Lidice. „Na druhou stranu jsme projednali i možnost organizace návštěv českých a německých vojáků na místech spojených s činností takzvaných revolučních gard v poválečném Československu ve vztahu k obyvatelstvu německé národnosti na českém území,“ konstatoval plukovník Kozler. „I s těmito otázkami se musí oba naše národy vyrovnat,“ dodává český hlavní vojenský kaplan.

Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  •  hlavní kaplan AČR plukovník Jan Kozler diskutuje se svými německými kolegy
hlavní kaplan AČR plukovník Jan Kozler diskutuje se svými německými kolegy hlavní kaplan AČR plukovník Jan…
  • 1. zástupce NGŠ brigádní generál Miroslav Žižka vítá německé kaplany na Generálním štábu AČR
1. zástupce NGŠ brigádní generál Miroslav Žižka vítá německé kaplany na Generálním štábu AČR 1. zástupce NGŠ brigádní…
  • jednání probíhalo v konstruktivním duchu
jednání probíhalo v konstruktivním duchu jednání probíhalo v…
  • generál Miroslav Žižka s plukovníkem Janem Kozlerem generál Miroslav Žižka s plukovníkem Janem Kozlerem generál Miroslav Žižka s…

Autor: plukovnice Jana Růžičková, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR