Největší vojenské cvičení letošního roku je minulostí

Autor: Mirek Šindelář

Dynamickou a statickou ukázkou vyvrcholilo ve středu 7. prosince ve Vojenském újezdu Hradiště několikadenní cvičení Cooperative Effort 2011.

Největšího cvičení letošního roku s částečným vyvedením vojsk, bojovou střelbou a simulovaným nepřítelem se zúčastnilo celkem 1 120 vojáků, kterým v roli řídicího cvičení velel plukovník gšt. Miroslav Hlaváč.

Právě jeho podřízení ze 4. brigády rychlého nasazení tvořili podstatnou část cvičících, ke kterým se přidali další jednotky a útvary, jež jsou součástí brigádního úkolového uskupení. Závěr cvičení byl současně poslední prověrkou příslušníků 9. jednotky provinčního rekonstrukčního týmu české armády, kterému velí plukovník Antonín Genser.

Tato jednotka by měla v únoru příštího roku převzít plnění operačního úkolu v afghánské provincii Lógar od příslušníků prostějovského 102. průzkumného praporu. Vojáci si v Doupovských horách museli poradit při plnění nelehkých úkolů cvičení také s nepříznivými klimatickými podmínkami, kdy se teploty střídaly jak na houpačce, a od vytrvalých dešťů se silným studeným větrem zažili i pravé zimní počasí se sněhovými přeháňkami.

Velitel společných sil generálmajor Hynek Blaško přivítal na doupovské pozorovatelně Pila ministra obrany Alexandra Vondru, náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Vlastimila Picka, kteří se do místa ukázky dopravili s eskortou chrudimských vojáků, a další hosty.

Poté se už na cvičišti Žďár představili se svým vojenským uměním příslušníci 9. jednotky PRT, které podporovaly další prvky úkolového uskupení 4. brigády. Dynamická ukázka představovala nejtypičtější situaci, do které se vojáci v Afghánistánu dostávají velmi často.

Patrola, tedy kolona hlídkujících vozidel, které v tomto případě představovaly kolové obrněné transportéry Pandur II a lehká vozidla Kajman, byla napadena povstalci, kteří pomocí improvizovaného nástražného systému poškodili první obrněné vozidlo a zranili patrolující vojáky.

Cvičíci vojáci zkušeně, podle standardních postupů, ihned opustili vozidla a opětovali palbu. V ten moment každý věděl, kde je jeho místo. Velitel si vyžádal podporu vzdušných sil a sousední americké jednotky. Svou prací k odražení protivníka přispěli také dělostřelci.

Po asi půlhodinové prudké přestřelce, do které zasáhly vrtulníky i taktické podzvukové letouny ALCA  bylo o vítězi incidentu rozhodnuto.

V minuty, které se i v reálu neskutečně vlečou, se proměnily především chvíle pro zdravotníky a „raněné“. Ty vysvobodil zásah MEDEVACu, tedy zdravotníků, kteří pomocí transportních vrtulníků dopravili vojáky, kteří potřebovali jejich neodkladnou pomoc, přesně podle nacvičených postupů, do nemocnice ROLE 2. Tady jim byla poskytnuta další odborná lékařská pomoc.

Ukázku vysoko hodnotili ministr obrany i náčelník Generálního štábu AČR. „Vojáci prokázali, že jsou na misi dobře připraveni a že jejich velitelé jsou lidé na svých místech. Všem přeji šťastný návrat po splnění půlroční mise v afghánském Lógaru,“ uvedl ministr Alexandr Vondra.

Náčelník GŠ AČR generál Vlastimil Picek řekl, že česká armáda, především pak pozemní vojsko, si v poslední době hodně pomohlo, když dostalo soudobou moderní techniku, se kterou se vojáci již sžili. Ostatně právě příslušníci 9. PRT vyjíždějí do Afghánistánu s novými útočnými puškami CZ 805 BREN, které si vojáci pochvalují především jako spolehlivou zbraň s velkou variabilitou.