Nejlepší zahraniční letovou ukázku předvedl na přehlídce ve Fairfordu český pilot

Autor: podplukovník Jiří Kostinec – velitelství Vzdušných sil AČR, kapitán Tomáš Maruščák, 21. zTL Čáslav

Mezinárodní letecká přehlídka The Royal International Air Tattoo – RIAT 2017, která se až do neděle 16. července konala v britském Fairfordu, měla i české zastoupení. Českou republiku tam reprezentoval certifikovaný pilot kapitán Ivo Kardoš z 211. letky 21. základny taktického letectva Čáslav s nadzvukovým strojem JAS-39. Přehlídku mimo jiné navštívil také velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Jaromír Šebesta.

Letecká soutěž se v letošním roce nesla ve znamení partnerství ve 21. století a 70. výročí U. S. Air Force. Velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Jaromír Šebesta se během přehlídky setkal s náčelníkem generálního štábu Velké Británie Air Chief Marshalem Sirem Stuartem Peachem a měl také možnost pozdravit se s piloty a technickým personálem z 21. základny taktického letectva z Čáslavi. Generálmajor Šebesta také zavzpomínal na rok 1995, kdy zde s českým display týmem vrtulníků získali cenu „Sir Douglas Bader Trophy“.

Čeští letci se ve Fairfordu reprezentovali letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA. O tom, že se piloti z Čáslavi divákům i pořadatelům líbili, svědčí, že získali důležitá ocenění. Akrobatická sestava kapitána Ivo Kardoše na letounu JAS-39 Gripen byla vyhlášena jako nejlepší zahraniční letová ukázka.

„Musel jsem zvolit variantu ukázky s nižšími hladinami letu a přizpůsobit ji aktuální meteorologické situaci,“ vysvětlil kapitán Ivo Kardoš. Počasí totiž divákům ani vystupujícím příliš nepřálo. Zážitek z leteckého umění kazila nízká oblačnost a vítr. Nicméně Ivo Kardoš neupěl pouze ve Fairfordu, ale 8. července také v rámci leteckého dne v Yeoviltonu. Právě zde jeho umění sledovalo přes 40 tisíc příznivců techniky a porota kapitána nakonec ocenila trofejí za nejhezčí leteckou ukázku v kategorii letounů.

Ocenění si odnesl také český tým lehkých bitevníků

„Již po sobotním programu jsem měl od poroty signály, že český pilot s letounem gripen je horkým kandidátem na vítězství. Poté své umění kapitán Kardoš ve vzduchu potvrdil a získal cennou trofej, což si jeho precizně provedené vystoupení jistě zaslouží,“ pronesl velitel Vzdušných sil Armády ČR generálmajor Jaromír Šebesta.

Součástí display týmu Vzdušných sil AČR byla také dvojice čáslavských pilotů lehkých bitevníků L-159 ALCA. Jejich vystoupení bylo divácky také velmi atraktivní a to i z důvodu využití pyrotechnických efektů na zemi. Demonstrace leteckých úderů na pozemní cíle byla ukázkou jednoho z hlavních úkolů 212. taktické letky a letounů L-159 ALCA, které jsou předurčeny k podpoře vlastních pozemních jednotek.

Svou zahraniční premiéru měl v Anglii také letoun L-159 ALCA s kamufláží legendárního britského letounu Spitfire, který za 2. světové války pilotoval generálporučík František Peřina, patron 212. taktické letky přezdívaný „Generál nebe“.

Letošní přehlídky ve Fairfordu se v rámci statických a dynamických ukázek zúčastnilo více než 200 letounů z celého světa a podle organizátorů ji během tří dnů navštívilo více než 160 tisíc návštěvníků.