Nad slovenskou Leští vrcholí boj o vzdušnou nadvládu

Nebe nad vojenským výcvikovým prostorem Lešť na středním Slovensku křižují desítky vojenských letadel. Nesmiřitelný boj o získání vzdušné nadvlády s nimi vedou jednotky pozemní protivzdušné obrany, které jsou zároveň hlavními aktéry mezinárodního cvičení Tobruq Legacy 2016, jež v těchto dnech spěje do svého finále.

Cvičení se účastní celkem 1 100 vojáků z osmi aliančních států – České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Spojených států amerických. Jeho hlavním smyslem je prokázat, že jednotky z různých zemí Severoatlantické aliance jsou schopné spolupracovat při ochraně vzdušného prostoru. Do společného výcviku jednotek protivzdušné obrany se zapojilo také 180 příslušníků Armády ČR, převážně z 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Přenosný protiletadlový raketový komplet RBS-70 z výzbroje českých vojáků.

Přenosný protiletadlový raketový komplet RBS-70 z výzbroje českých vojáků.

„Na úplném začátku jsme přemýšleli o společném česko-slovenském cvičení. Zájem však projevily i ostatní národy a již do prvního podobného cvičení, jež proběhlo vloni v České republice a na které letošní cvičení Tobruq Legacy 2016 navazuje, se zapojily jednotky z pěti členských států NATO. Tradici společného výcviku s našimi aliančními partnery v oblasti pozemní protivzdušné obrany bychom chtěli i nadále rozvíjet,“ uvádí velitel strakonického útvaru plukovník Vladimír Barca.

Americký vrtulník Black Hawk je v rámci rozehry využíván k transportu zraněných.

Americký vrtulník Black Hawk je v rámci rozehry využíván k transportu zraněných.

Chrání bezletovou zónu

Největší letošní cvičení na Slovensku probíhá pod taktickým námětem. Podle něj fiktivní země Karpatia požádala Severoatlantickou alianci o pomoc před sousedním státem Mendoria, který nerespektuje její státní suverenitu a opakovaně narušuje karpatijský vzdušný prostor. Úkolem států, jež se zapojily do operace Tobruq Legacy, je chránit bezletovou zónu, jež Aliance vyhlásila nad Karpatií.

Litevci chrání vzdušný prostor s protiletadlovými komplety STINGER.

Litevci chrání vzdušný prostor s protiletadlovými komplety STINGER.

Armády osmi aliančních států vyčlenily široké spektrum protiletadlových raketových systémů. Jmenovat lze například protiletadlový komplex 2K12 KUB, se kterým cvičí Češi, Slováci a Maďaři, americké systémy PATRIOT a AVENGER, či protiletadlový systém S300 PMU z výzbroje slovenských ozbrojených sil. Na ochraně vzdušného prostoru se ovšem podílejí i další zbraňové systémy. Češi a Lotyši používají také protiletadlové komplety RBS-70, Slováci a Slovinci komplety IGLA, Maďaři komplety MISTRAL a Litevci cvičí se systémy STINGER. Poláci se do cvičení zapojili s protiletadlovým systémem GROM.

Vzdušného nepřítele jednotkám simulují letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, MiG-29, L-39 Albatros a řada dalších. Američané pro potřeby cvičení vyčlenili vrtulníky UH-60 Black Hawk. V rámci rozehry byly využívány například k leteckému transportu raněných. Práci posádky vrtulníku výstižně shrnul nadrotmistr Joshua Derington: „Je to zajímavá práce, neboť díky ní mohu pomáhat lidem, kteří to skutečně potřebují.“ Od mezinárodního cvičení očekává zejména prohloubení spolupráce: „Je to skvělá příležitost, cvičit společně s ostatními národy a získávat tak nové poznatky a zkušenosti,“ uzavírá americký voják.

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku

Foto: autor, Danuša Spilá, Mindaugas Daunys