Na vojáky, jako jste vy, může být každá armáda hrdá, zaznělo v Jindřichově Hradci

Autor: Mirek Šindelář

V pátek 19. července se na náměstí Míru v Jindřichově Hradci uskutečnil slavnostní nástup příslušníků 11. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu (PRT) Lógar.

Ten se konal při příležitosti návratu stovky vojáků a vojákyň z operace ISAF. Vojáky, kteří se vrátili v pořádku z dalekého Afghánistánu a tvořili zde poslední jednotku české armády nasazenou v provincii Lógar pod hlavičkou provinčního rekonstrukčního týmu, přijeli pozdravit a poděkovat za odvedenou práci náměstkyně ministra obrany pro personalistiku Lenka Ptáčková Melicharová, zástupce náčelníka Generálního štábu AČR – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Aleš Opata a další hosté. Ti jim také předali medaile ministra obrany České republiky Za službu v zahraničí, Záslužné kříže ministra obrany České republiky a Čestné odznaky AČR za zásluhy.

„Jedenáctý kontingent byl vyslán do Lógaru proto, aby důstojně dovršil činnost předcházejících deseti českých týmů. Prošlo jimi více než dva a půl tisíce vojáků a vojákyň. Jejich základním úkolem bylo zajištění bezpečnosti českých civilních expertů a výcvik příslušníků afghánských bezpečnostních sil. K tomu je třeba připočíst trvalé monitorování a vyhodnocování situace, přímou podporu humanitární a rekonstrukční činnosti a také takzvané projekty rychlého dopadu v oblasti školství a zdravotnictví,“ uvedla náměstkyně v projevu a na adresu vojáků podtrhla: „ Odvedli jste kus dokonalé práce v zemi, která se v minulosti stala průsečíkem válečných konfliktů a protikladných zájmů. Také vaší zásluhou bude Afghánistán konečně pro své obyvatele lepším místem k životu. Afgháncům jsme pomohli v jejich nelehké situaci. Svým přátelům v Alianci jsme znovu podali důkaz o našem fungujícím spojenectví.“

Generál Aleš Opata jménem náčelníka GŠ AČR přivítal vojáky doma. Ocenil práci vojáků, jejich profesionalitu a poděkoval majoru Vladimíru Jelínkovi za to, že své podřízené přivezl v pořádku zpět domů. „Svůj úkol jste splnili na výbornou,“ konstatoval.

Velitel 11. jednotky PRT major Jelínek poté v projevu přirovnal svůj tým k hodinkám. Hodinkám, které potřebovaly nejprve řádně seřídit a natáhnout, aby pak v misi bezvadně fungovaly a neopozdily se ani o sekundu. "Chtěl bych poděkovat všem příslušníkům 11. PRT a dále chci poděkovat našim blízkým za to, že nám drželi palce a byli nám po celou dobu oporou,“ řekl Vladimír Jelínek.

  • Jádro 11. jednotky PRT, která působila v Afghánistánu od ledna do července 2013, tvořili především příslušníci 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce doplnění o příslušníky z dalších šestnácti útvarů a zařízení Armády České republiky. Jejich velitelem byl major Vladimír Jelínek, zástupce velitele 44. lehkého motorizovaného praporu. Hlavním úkolem této jednotky bylo nejen ukončit činnost a podporu projektů civilní části českého provinčního rekonstrukčního týmu, ale také dořešit uzavření smluvních vztahů v místě nasazení a zabezpečit přesuny vojenského materiálu, zbraní a munice zpět do České republiky.