Na Slovensku odstartovalo mezinárodní cvičení jednotek protivzdušné obrany

Autor: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku

V úterý 20. září bylo na Slovensku ve vojenském výcvikovém prostoru Lešť oficiálně zahájeno mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2016. Společný výcvik jednotek pozemní protivzdušné obrany absolvují vojáci z osmi aliančních zemí, včetně 180 příslušníků Armády České republiky.

Jedná se převážně o vojáky z 25. protiletadlového raketového pluku, které doplní jejich kolegové z velitelství Vzdušných sil AČR, Centra operačně taktických systémů velení a řízení, 26. pluku velení, řízení a průzkumu a Univerzity obrany. 21. základna taktického letectva vyčlení pro potřeby cvičení dva letouny L-159 ALCA a dva letouny JAS-39 Gripen.

Na Slovensku odstartovalo mezinárodní cvičení jednotek protivzdušné obrany

„Hlavním cílem cvičení je prověřit a zvýšit úroveň interoperability jednotek pozemní protivzdušné obrany dle standardů NATO,“ uvádí plukovník Vladimír Barca, velitel 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, a pokračuje: „Cvičení prověří schopnost našich vojáků spolupracovat s ostatními koaličními jednotkami v reakci na široké spektrum vzdušného a pozemního ohrožení.“ Přínos společného výcviku spočívá dále v tom, že se vojáci na všech stupních velení zdokonalí v plánování a provádění obranných a útočných operací v mezinárodním prostředí.

Vzdušný prostor budou střežit s Maďary

Jihočeský útvar se do cvičení zapojí s protiletadlovou raketovou baterií vyzbrojenou systémem 2K12 KUB, která bude posílena o místo velení a řízení palby a četu s protiletadlovými raketovými komplety RBS-70. Čeští vojáci budou společně s Maďary tvořit jedno ze tří smíšených úkolových uskupení, jež budou na cvičení plnit úkoly pozemní protivzdušné obrany.

Podobné cvičení s názvem Tobruq Legacy 2015 proběhlo již vloni v červnu na území České republiky. Vedle českých vojáků, které tehdy společný výcvik aliančních jednotek řídili, se cvičení účastnili příslušníci ozbrojených sil Litvy, Maďarska, Slovenska a Spojených států amerických. V letošním roce se nově přidají také vojáci z Lotyšska, Polska a Slovinska.

Název cvičení Tobruq Legacy lze do češtiny přeložit jako Tobrucký odkaz či Tobrucké dědictví a připomíná hrdinské skutky vojáků 200. čs. lehkého protiletadlového pluku, kteří za druhé světové války bojovali u strategického přístavu Tobruk na severu Afriky.