Na konferenci v Olomouci ladili podobu cvičení průzkumníků Screener 2018

Autor: kpt. Mgr. Ladislav Kabát

Ve druhé polovině května se ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá a v nedalekých Beskydech uskuteční cvičení českých a zahraničních průzkumníků vševojskových jednotek nazvané Screener 2018. Zapojí se do něj více než 1600 osob. Vojáci proto celkovou přípravu ladili ve středu 7. března na závěrečné koordinační konferenci v Olomouci.

Cvičení SCREENER 2018 je zplánováno, začíná příprava

„Konference byla příležitostí nejen k detailnějšímu seznámení s chronologickou posloupností a technickými řešeními, ale také způsobem doladit provedení cvičení. Cílem konference bylo mimo jiné také detailně představit hlavní cvičící jednotky,“ řekl vojákům zástupce řídícího cvičení major Jan Komínek s tím, že se do cvičení zapojí na pětadvacet různorodých prvků.

Roli organizátora vzala na sebe stejně jako v předchozích dvou letech 7. mechanizovaná brigáda „Dukelská“, která cvičení zaměří na výcvik průzkumných jednotek a příslušníků zpravodajského zabezpečení brigády.

Do cvičení je zapojena i řada dalších útvarů pozemních sil Armády České republiky, prvky vzdušných sil, 601. skupina speciálních sil, dále zahraniční jednotky z Polska, Rakouska, Slovenska a Spojených států amerických a v neposlední řadě i integrovaný záchranný systém, konkrétně policisté a hasiči.