Na dvou hektarech se v Rančířově ukrývá přes osm set kusů těžké bojové techniky

Autor: Mirek Šindelář

Především pásovou techniku ukrývá největší ze zásobovacích středisek Armády ČR v Rančířově blízko Jihlavy.

V bývalém parku techniky tankového pluku, který zde sídlil už v době Varšavské smlouvy, se dnes nachází víc než osm set kusů těžké bojové techniky, která je zde uložena nejen pro případ mobilizace.

Skladová plocha střediska představuje téměř dvacet tisíc čtverečních metrů. Na ní je v halách i na volných odstavných plochách dlouhodobě i krátkodobě uložena technika, která musí být provozuschopná. To znamená, že podle účelu, ke kterému má být použita, ji pracovníci zdejšího střediska umějí zbavit konzervačních náplní a připravit k provozu.

Novodobá historie zásobovacího střediska v Rančířově se začala psát v roce 2003 a v prvních pěti letech sem bylo v rámci snižování počtů a rušení vojenských útvarů odsunuto nejvíce techniky.

„Středisko je určeno k dlouhodobému uložení vybraných typů techniky dispozičních zásob (i mobilizačních – pozn. autora) a krátkodobému uložení nadpočetné techniky od útvarů a zařízení Armády České republiky,“ připomněl náčelník štábu střediska kapitán Jiří Mrázek.

Dvanáct vojáků a pětadvacet občanských zaměstnanců se stará o bojová vozidla pěchoty, tanky, speciální vozidla či vozidla určená třeba i pro pěší roty aktivní zálohy jednotlivých krajských vojenských správ. Každý zde uložený kus musí být jedenkrát za rok překonzerovován.

Zdálo by se, že jedenáct pracovníků skupiny údržby a oprav techniky nedělá nic jiného než mění náplně v uložených vozidlech. Opak je však pravdou. Dělají i takzvanou defektaci, která má za úkol odhalit závady a rozhodnout o dalším osudu vozidel. Odborníky na vojenskou techniku čeká zpravidla spousta práce s opravami či výměnou náhradních dílů než může být konečně vozidlo uskladněno v jednom z 550 krytých stání nebo na venkovní ploše.

Rančířov je ale také místem, odkud si lidé techniku, jež se stala pro potřeby státu už nadbytečnou, odvážejí. „Od listopadu minulého roku prodal odbor nepotřebného majetku ministerstva obrany 209 kusů techniky. Stovku už si z Rančířova firmy odvezly a pro zbývající část vozidel a další techniku si zájemci, kteří zvítězili ve veřejné obchodní soutěži přijedou do konce letošního února. My jim ji na základě kupní smlouvy samozřejmě předáme, “ uvedl plukovník gšt. Jaroslav Linhart, zástupce ředitele sekce logistiky z Generálního štábu AČR. 

Středisko v Rančířově nevyužívají jen vojáci aktivní zálohy při nenadálých krizových situacích, ale také profesionálové, kteří vyjíždějí do zahraničních misí a požadovanou techniku nemají zrovna k dispozici u útvaru. 

K vidění tu jsou i unikátní speciálně upravené pancéřované tatry, které používali v Afghánistánu vojenští policisté z jednotky SOG. V hale jsou uskladněna také čtyři bojová vozidla pěchoty BVP 2, která sloužila v Kosovu nebo Lógaru v letech 2008 - 2010.