Na cvičení Lampart 2017 do Polska poprvé zamíří i sedm vojáků aktivní zálohy

Autor: kapitán Ladislav Kabát tiskový a informační důstojník 7. mechanizované brigády „Dukelské“

Od pátku 15. do čtvrtka 21. září se ve vojenském výcvikovém prostoru Nowa Deba v Polsku uskuteční taktické cvičení Lampart 2017. Společně s polskými jednotkami 21. brigády Střelců Podhalaňských se jej zúčastní také 23 českých vojáků z povolání ze štábu 7. mechanizované brigády „Dukelské“ z Hranic na Moravě a 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic.

Na cvičení Lampart 2017 do Polska poprvé zamíří i sedm vojáků aktivní zálohy

Zajímavostí je, že s profesionálními kolegy na mezinárodní výcvik vůbec poprvé odjedou i příslušníci aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu. Těch se cvičení bude účastnit sedm.

Čeští vojenští profesionálové v rámci cvičení částečně posílí nadřízené velitelství (tzv. HICON) v oblastech průzkumu, logistiky a plánování. Hlavní část české jednotky představuje mechanizovaná četa složená z příslušníků 72. mechanizovaného praporu a jeho aktivní zálohy, která bude zařazena do sestavy 5. praporu Střelců Podhalaňských. V průběhu cvičení bude mít jednotka k dispozici polská bojová vozidla pěchoty BVP-1 s polskými řidiči a střelci operátory. Veliteli těchto bojových vozidel budou čeští vojáci. Četa bude v sestavě polské mechanizované roty s polským velitelem a jeho českým zástupcem. Z této struktury je patrné, že vzájemná spolupráce českých i polských vojáků bude během výcviku velmi intenzivní jak v poli, tak na vyšších stupních velení.

Odrazí útok nepřítele

Základem scénáře cvičení, který nesouvisí s žádnou reálnou situací, je vedení obrany proti útoku mechanizovaných a obrněných jednotek nepřítele. Cvičení Lampart 2017 má prověřit schopnosti podřízených jednotek 21. brigády Střelců Podhalaňských zplánovat a provést přesun na velkou vzdálenost včetně překonání vodních překážek, řídit a provádět obranné operace ve spojeneckém prostředí a také prohloubit spolupráci s civilními složkami krizového řízení.

Toto cvičení je rovněž součástí záměru náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře na větší propojení výcviku příslušníků aktivní zálohy s jejich profesionálními kolegy a postupné začleňovaní aktivních záložníků také do mezinárodních cvičení.

Dva tisíce příslušníků aktivní zálohy

„V září letošního roku se počet aktivních záložníků vůbec poprvé přehoupl přes hranici dvou tisíc osob, což je velmi dobrý výsledek, vezmeme-li v úvahu, že ještě na začátku loňského roku jsme měli v aktivní záloze přibližně 1250 záložníků,“ konstatoval v této souvislosti náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

„S nárůstem zájmu veřejnosti o službu v aktivní záloze bezesporu souvisí jak změna bezpečnostní situace ve světě a novelizovaná branná legislativa, tak i změny, které jsme v posledním období provedli v rámci aktivní zálohy samotné. Kromě tradičních jednotek u takříkajíc teritoriálních sil se nyní intenzivně soustředíme i na posílení role a výstavbu nových jednotek u pozemních a vzdušných sil a u vybraných prvků podpory. Aktivní záložníci se také více zapojují přímo do atraktivních cvičení, ať již se jedná například o loňské a letošní mezinárodní cvičení Ample Strike pořádané v České republice, či právě o toto cvičení Lampart 2017, kam vůbec poprvé aktivní záložníci vyráží na výcvik bok po boku s profesionálními kolegy,“ dodal generál Bečvář.

Chemický útok a dekontaminace

Příslušníci aktivní zálohy jsou na cvičení Lampart 2017 povoláni už ve čtvrtek 14. září v Přáslavicích. O den později, tedy v pátek, se všichni čeští účastníci Lampart 2017 přesunou do Polska, kde budou ubytováni, seznámí se s vojenským výcvikovým prostorem a budou zařazeni do sestavy cvičících. V pondělí začnou pracovat na zaujetí a vybudování obrany, v následujících dvou dnech pak jednotky procvičí činnost v obraně a reakci na výsadky nepřítele s následným přechodem do protiútoku a bojovou ostrou střelbou. Cvičení prověří i reakci na chemický útok s následnou dekontaminací osob a techniky. Ve středu 20. září cvičící jednotky obnoví bojeschopnost, nově zaujmou obranu a následující den se čeští vojáci vrátí zpět do České republiky.