Na cvičení Ample Strike 2015 se do Česka chystají vojáci z 16 zemí NATO

Autor: tisková a informační důstojnice 22.zVrL, kpt. Jana Skřivánková

Mezinárodního cvičení Ample Strike 2015, které bude v ČR probíhat od 31. srpna do 23. září, se zúčastní celkem 16 zahraničních armád. Cílem cvičení je sladit výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří určují pozemní cíle pro letectvo, s posádkami letadel a vrtulníků.

Cvičení navazuje na stejnojmenné loňské, a i tentokrát se bude konat plně v gesci Armády ČR. Komplexní logistické zabezpečení pro všechny účastníky bude mít stejně jako vloni na starosti 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Právě schopnost poskytnutí podpory hostitelskou zemí zahraničním jednotkám je dalším z hlavních cílů cvičení.

„Stále je něco nového, ale zkušenosti získané z organizace předchozích ročníků podobně zaměřených cvičení jsou velmi důležité a poskytují nám dobrý základ pro přípravu letošního cvičení Ample Strike,“ uvedl při nedávné plánovací konferenci major Pavel Procházka, zástupce řídícího cvičení.

Účast na cvičení předběžně potvrdilo 17 zemí (Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Francie, Nizozemsko, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Litva, Lotyšsko, Německo, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko a USA).

Leteckou podporu budou vojákům poskytovat například české letouny L-159 Alca, Jas-39 Gripen a CASA C-295, slovenské L- 39 Albatros, německé a slovinské Pilatus PC-9 a německé Learjet L-35. Do cvičení se kromě toho zapojí české vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171š, slovenské Mi-17 a americké AH-64 Apache.

Konkrétní počty letecké techniky a celkové počty účastníků cvičení budou upřesněny na závěrečné plánovací konferenci, která se uskuteční v polovině července.