Moravská města, která slavila Den rodin s Ústřední hudbou Armády České republiky.

Autor: Mira Třebická, komunikační manažerka náčelníka Generálního štábu Armády České republiky

Ústřední hudba AČR si nenechává ujít mezinárodní svátek rodin a již pokolikáté podporuje projekt náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Vlastimila Picka. Jezdí po posádkových městech a děkuje rodinám vojáků Armády České republiky za jejich podporu, za jejich lásku, za jejich obětavost a tak, jak jen ona umí. Tóny hudebních nástrojů a výjimečnými hlasy svých sólistů.

Ve Vyškově, v Olomouci a v Kroměříži se o tom mohli přesvědčit všichni, kteří přišli. A že jich bylo hodně. Ve Vyškově zaplněné náměstí, v Olomouci zaplněný sál Moravské filharmonie, který živě přenášel Český rozhlas 2 Praha a v Kroměříži přeplněné náměstí i přes hokejový zápas České republiky se Švédskem.

Skladby Giochono Rossiniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Manuela de Falla, Frederika Loewa, Andrewa Lloyda Webbera, Georgie Gershwina, Duka Ellinngtona, Jaroslava Ježka či Jaromíra Vejvody a dalších, pod vedením šéfdirigenta Ústřední hudby AČR podplukovníka Jaroslava Šípa a jeho zástupce majora Radomila Cílečka, sklízely u posluchačů veliký aplaus. Písně My Fair Lady, Lady Carneval, New York, Tmavomodrý svět, Valčík na rozloučenou či Škoda lásky v podání Jurije Kruglova, skupiny 4Tet, Sester Havelkových, Filipa Gondolána, Vladimíry Patákové, Karolíny Žmolíkové, či houslové virtuózky Ludmily Budínské vzbuzovaly mezi publikem silné a pozitivní emoce. Excelentní výkon sólisty Ústřední hudby Armády České republiky – nadporučíka Martina Beneše ocenili posluchači bouřlivým potleskem. Sólista Státní opery Praha Jurij Kruglov pak odzbrojoval všechny přítomné svým ojedinělým basem. Závěrečnou píseň Škodu lásky si zazpívali všichni účinkující i publikum jako jedna rodina.

Olomouckého koncertu se zúčastnil i náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek, který předal spolu s náměstkem primátora statutárního města Olomouc Michaelem Fischerem šek na 50 tisíc korun ředitelce Zařízení pro péči a dítě – kojeneckému ústavu Marii Fikerové. Ve svém projevu řekl: „Žijeme v době a zemi, která nám přináší dříve netušené možnosti. Každý může najít uplatnění pro své schopnosti a zkušenosti, máme možnost neomezeného vzdělávání, nejsou překážky poznávání světa, rozšiřují se mnohé zájmové aktivity. Žijeme pestřeji, intenzivněji, zajímavěji, ale i rychleji. Prokázalo se, že vyrovnávacím prvkem je v dnešním světě pocit zázemí, bezpečí, jistoty, pochopení a sounáležitosti. To vše nám nabízí život v rodině. Zajistit klid a bezpečí, které jsou nesporně nejdůležitější životní jistotou, je hlavním úkolem příslušníků Armády České republiky. Vzpomeňme všechny naše válečné veterány – žijící, i ty, kteří obětovali své životy za naši svobodu a život v míru. Připomeňme si naše vojáky, kteří dnes plní náročné úkoly v zahraničních misích daleko od svých domovů a vlasti a nezapomeňme na naše rodinné příslušníky, kteří nám dávají tolik potřebnou jistotu fungující rodiny.“

Závěrečným překvapením pro náčelníka Generálního štábu Armády České republiky armádního generála Vlastimila Picka byla píseň Hořely padaly hvězdy v podání praporčíka Václava Vízka a praporčíka Ladislava Paška.

Ústřední hudbu Armády České republiky pokračuje ve svém turné koncerty v neděli od 18.00 hodin v Praze na Václavském náměstí, v pondělí 21. května od 16.00 hodin v Liberci na náměstí Edvarda Beneše a v úterý 22. května 2012 od 15.00 hodin v Karlových Varech na Mlýnské kolonádě.