Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Modří proti červeným, aneb simulovaný taktický výcvik pilotů

Modří proti červeným, aneb simulovaný taktický výcvik pilotů

28.6.2012 • Pilot gripenu se dostává do optimální pozice k odpalu protiletadlové řízené střely AIM-9M Sidewinder. Stiskne bojové tlačítko na kniplu a provede rychlý odval doprava. O pár sekund později raketa zasahuje vzdušný cíl. Pro tentokrát je zničen jeden ze strojů „červených“, který se snažil získat vzdušnou nadvládu nad strategickým objektem „modrých“. Bojová mise v pardubickém taktickém simulačním centru vrcholí.

Obyčejná přízemní budova na letišti Pardubice. To, že si zde podávají kliku od dveří piloti v českých a zahraničních kombinézách, je pro leckterého kolemjdoucího záhadou. Zasvěcení však vědí, jaké unikátní pracoviště se nachází uvnitř. Výukové centrum k simulovanému leteckému taktickému výcviku nebo-li Tactical Simulation Center (TSC), které je začleněno do organizační struktury Centra leteckého výcviku (CLV) Pardubice. Svoji činnost zahájilo v listopadu 2011.

„K dnešnímu dni proběhlo již třináct týdenních výcvikových kurzů pro piloty letounů JAS-39 Gripen a L-159 ALCA,“ říká Jaroslav Šefl a upřesňuje, že jeden kurz obsazuje deset pilotů a několik dalších specialistů. „Za týden se zde na osmi leteckých trenažérech provede 320 letových misí, které jsou zaměřeny jak na taktický boj za hranicí viditelnosti, tak na postupy v aliančním integrovaném systému protivzdušné obrany NATINADS,“ dodává představitel TSC.

Do simulátorů lze zadat širokou škálu bojových misí. Účastníci fiktivních konfliktů reagují na různě eskalující scénáře. „Tento simulovaný výcvik je maximálním přiblížením k realitě. Zapracovávají se do něho zkušenosti od aliančních letek, které byly nasazeny v bojových operacích. Nepochybně to přispívá k udržování našeho vysokého profesního standardu,“ konstatuje čáslavský pilot JAS-39 Gripen a zástupce velitele 211. taktické letky kapitán Pavel Pavlík a dodává, že pro „dvěstějedenáctku“ je naplánováno šest výcvikových týdnů na TSC pro letošní rok.

Ambice pracovníků TSC směřují neustále kupředu. Jedním z příkladů je i červnové mezinárodní simulační taktické cvičení za účasti českých, maďarských a německých pilotů. V současné době probíhají jednání se švédskou stranou, která disponuje podobným zařízením, s cílem propojit obě simulační centra a provést společné cvičení v roce 2013.

Přínos TSC v Pardubicích je nesporný. Nejenže umožňuje provádět komplexní výcvikový proces pilotů taktického letectva, ale navíc je postaven na bezpečnosti, efektivnosti a hospodárnosti letového provozu.

Exkluzivní reportáž o simulovaném taktickém leteckém výcviku v TSC Pardubice přineseme v srpnovém čísle A reportu.

Průměrné hodnocení (5 hlasů): 5, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 01 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 01 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 01
  • TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 02 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 02 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 02
  • TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 03 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 03 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 03
  • TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 04 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 04 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 04
  • TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 05 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 05 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 05
  • TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 06 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 06 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 06
  • TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 07 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 07 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 07
  • TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 08 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 08 TAKTICKÉ SIMULAČNÍ CENTRUM 08


Modří“ proti „červeným“, aneb simulovaný taktický výcvik pilotů
Autor: Jan Kouba

Autor: Pavel Lang