Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Mnohonárodní prapor Vojenské policie opět v Brně

Mnohonárodní prapor Vojenské policie opět v Brně

25.5.2012 • Ve dnech 21. až 25. května se v Centru simulačních a trenažérových technologií v Brně uskutečnilo velitelsko-štábní cvičení s počítačovou podporou Mnohonárodního praporu vojenské policie NATO (NATO MNMPBAT).

Tento prapor tvoří kromě českých vojenských policistů také příslušníci vojenských policií z Chorvatska, Slovenska a Polska. To je od počátku vedoucím státem tohoto projektu a pro letošek i státem předsedajícím. Pro příslušníky štábu praporu se jedná o známé prostředí. Necvičí v Brně poprvé, což zapadá do systému jejich přípravy. Štáb nyní ve své přípravě finišuje, neboť ho letos v září čeká certifikační cvičení v Polsku. Po jeho úspěšném absolvování bude NATO MNMPBAT připojen k Mnohonárodnímu sboru severovýchod v polském Štětíně. Štáb praporu se v předchozích cvičeních soustředil na zvládnutí vojenského rozhodovacího procesu a naplnění dalších činností stanovených příslušnými standardními operačními postupy.

Zde v Brně byl hlavní důraz položen na činnost taktického operačního centra praporu, a to simulovanou rozehrou různých událostí, se kterými se mohou příslušníci NATO MNMPBAT při nasazení reálně setkat. S využitím simulátorů byly procvičeny činnosti a dovednosti taktického operačního centra při reakci na nepředvídatelné situace, schopnost jejich řízení a zvládání. Právě vlastní simulace přispěla k navození situací blížících se realitě. Z reproduktorů po celý den zněla angličtina, která je společným pracovním jazykem příslušníků praporu. Její zvládnutí je nutným základem pro porozumění a předpokladem přesného splnění úkolu. "S činností přísluníků štábu praporu v čele s jeho polským velitelem podplukovníkem Grzegorzem Pardem jsem velmi spokojen," uvedl zástupce náčelníka VP plukovník Pavel Fejfar a doplnil: "Podíl na úspěšnosti celého cvičení má bezesporu i velmi dobrá spolupráce s Centrem simulačních a trenažérových technologií, jmenovitě pak s jeho velitelem podplukovníkem Ladislavem Havelkou."

Foto: Josef Trnka

Průměrné hodnocení (7 hlasů): 3.43, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • BlackBear 2012 BlackBear 2012 BlackBear 2012
  • BlackBear 2012 (2) BlackBear 2012 (2) BlackBear 2012 (2)
  • BlackBear 2012 (3) BlackBear 2012 (3) BlackBear 2012 (3)
  • BlackBear 2012 (4) BlackBear 2012 (4) BlackBear 2012 (4)
  • BlackBear 2012 (5) BlackBear 2012 (5) BlackBear 2012 (5)

Autor: major Jan Čermák