Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila záložníky na cvičení Hradba 2018

Autor: Michal Voska

Dnes se za účasti ministryně obrany ČR Karly Šlechtové, náčelníka Generálního štábu AČR armádního generála Josefa Bečváře a prvního náměstka policejního prezidenta brigádního generála Martina Vondráška uskutečnil v prostoru Letiště Leoše Janáčka v Ostravě − Mošnově mediální den cvičení Hradba 2018. Jeho součástí byla řada ukázek výcviku pěší roty AZ Krajského vojenského velitelství Ostrava ve spolupráci s Policií ČR, Cizineckou policií a ostrahou letiště.

Ministryně obrany Karla Šlechtová navštívila záložníky na cvičení Hradba 2018

Výcvik jednotky probíhá od 9. dubna a končí tuto neděli. Jeho cílem je prověření ostravských záložníků ve střežení a obraně strategických objektů na teritoriu Moravskoslezského kraje. Součástí je koordinace sil s policií, ostraha důležitých objektů, zejména pak letiště a stmelení jednotek, včetně nepřetržité ostrahy.

Ministryně obrany Karla Šlechtová při prezentaci nešetřila slovy chvály a poděkovala záložníkům za jejich odhodlání. „Vážím si každého, kdo vstoupil do aktivních záloh, ať je to žena, nebo muž. Vyslechla jsem si záložníky a ptala jsem se jich na jejich důvody vstupu do záloh a shodně převládá nadšení a hlavně vlastenectví, což mne maximálně potěšilo. Koncepce výstavby Armády České republiky počítá s navýšením příslušníků záloh do roku 2022 na 5000, nicméně já chci být mnohem ambicióznější s ohledem na dění ve světě. Chtěla bych občany maximálně motivovat pro vstup a zapojení do obrany naší země," uvedla ministryně.

V aktivní záloze už je 2444 lidí

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Josef Bečvář, hovořil zejména o současném stavu a plánech do budoucna. „K 1. dubnu 2018 slouží v aktivní záloze 2444 lidí, z toho 188 žen. Tím se již překročil rekrutační cíl pro tento rok, který byl stanoven na 2400 osob. Mám z toho pochopitelně obrovskou radost a věřím, že se armádě podaří naplnit cíle i pro další léta. Konec konců o rostoucím zájmu o aktivní zálohu svědčí i to, že za poslední dva roky se jejich počet dostal na téměř dvojnásobek a v loňském roce jsme přijali rekordní počet 780 osob,“ uvedl generál Bečvář.

Poprvé se cvičení Hradba uskutečnilo před dvěma lety. Ze 14 pěších rot při jednotlivých krajských vojenských velitelstvích a z roty Aktivní zálohy Vojenské policie Olomouc na něj bylo povoláno více jak 1100 příslušníků aktivní zálohy. Kromě dosud největšího počtu cvičících se jednalo o nejdelší výcvik v historii AZ.

Na cvičení Hradba 2018 bylo povoláno zhruba 1 400 záložníků ze 14 pěších rot při krajských vojenských velitelstvích a strážní roty AZ vzdušných sil. Cílem je příprava vojáků AZ k plnění úkolů při operačním nasazení a k vyčlenění sil a prostředků pro plnění úkolů Policie České republiky. Cvičení rovněž prověří vojáky při střežení objektů důležitých pro obranu státu a při ochraně úseků státních hranic.

Cvičení Hradba 2018 na letišti v Ostravě - Mošnově

Autor: J. Horníček

Nahrává se přehrávač videa ...