Mezinárodního cvičení Ample Strike 2018 se zřejmě zúčastní i americké letouny F-16

Autor: tiskové středisko AMSE 2018

Na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou se v úterý 13. a ve středu 14. února uskutečnila první plánovací konference k mezinárodnímu cvičení Ample Strike 2018 (AMSE18), které se v České republice bude konat od 3. do 14. září a zúčastní se ho šestnáct zahraničních armád aliančních a partnerských zemí.

Úvodní plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2018

Cvičení, jehož cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek, se budou účastnit i příslušníci jednotek aktivní zálohy Vzdušných sil Armády ČR. Vojáci aktivní zálohy jsou primárně předurčeni k ochraně základen a útvarů Vzdušných sil.

„Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat i německé letouny EF 2000 Eurofighter. Klíčová bude samozřejmě účast ozbrojených sil Spojených států amerických, které přislíbily nově i letouny F-16. Ty přidávají celému cvičení značnou hodnotu,“ řekl ředitel cvičení plukovník Zdeněk Gabriel.

Na cvičení bylo pozváno celkem šestnáct zemí. Účast už předběžně potvrdila Kanada, Dánsko, Estonsko, Finsko, Velká Británie, Německo, Chorvatsko, Litva, Nizozemsko, Polsko, Slovinsko a Spojené státy americké.

Cvičení bude koordinovat 22. základna vrtulníkového letectva

Leteckou podporu budou vojákům poskytovat například české letouny L-159 ALCA, L-39 ZA a JAS-39 Gripen, vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171. Účast také přislíbily litevské L-39, německé LearJet a EF 2000 Eutofighter, polské Su-22, slovinské PC-9. Nizozemsko zvažuje účast letounu LearJet, Spojené státy americké prozatím uvažují o možném zapojení vrtulníků AH-64 Apache nebo letounů F-16. Velká Británie se zapojí letouny Hawk a přislíbila zabezpečit simulátor pro výcvik leteckých návodčí.

Cvičení je plně v gesci Armády České republiky, řídícím prvkem je Velitelství Vzdušných sil. Komplexní logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny složky Armády ČR. Koordinaci bude mít na starosti 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou. Právě schopnost hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám je dalším z hlavních cílů cvičení.

Konkrétní počty letecké techniky a celkové počty účastníků cvičení budou upřesněny na hlavní plánovací konferenci, která se uskuteční v květnu.